Dane pod ręką. GUS udostępnił przez API dane z Banku Danych Lokalnych

GUS udostępnił przez API największą w Polsce bazę danych lokalnych i regionalnych o gospodarce, społeczeństwie i środowisku. Dzięki temu każdy zainteresowany może z nich bezpłatnie skorzystać i tworzyć dowolne, przekrojowe zestawienia, wizualizacje czy analizy.

Udostępnienie danych zgromadzonych w BDL przez API otwiera nieograniczone możliwości łączenia największych i najbardziej różnorodnych tematycznie zbiorów danych statystycznych w Polsce. Oferuje ponad 40 tys. cech statystycznych pogrupowanych tematycznie w układzie jednostek terytorialnego podziału Polski.

Potencjał danych z BDL doceniają analitycy ze świata nauki, biznesu i organizacji pozarządowych oraz przedsiębiorcy opierający swój biznes na danych. Baza jest wyjątkowo wartościowa także dla pracowników administracji na potrzeby kreowania polityk oraz samorządów, środowisk naukowych i akademickich. Otwarcie przez API danych z Banku Danych Lokalnych sprzyja rozwojowi społeczeństwa obywatelskiego. Dostęp do API BDL jest możliwy poprzez nowy Portal API GUS  oraz bezpośrednio przez stronę bdl.stat.gov.pl.

Baza BDL została otwarta przez API w ramach realizowanego w Ministerstwie Cyfryzacji projektu „Otwarte dane – dostęp standard, edukacja”, dofinansowanego z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa.

Źródło: MC

mp/


Opublikowano: 2018-12-05 10:10

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.