Z UE dla Bytomia. Blisko 45 mln unijnych złotych na bytomskie projekty

Samorząd Bytomia otrzymał blisko 45 mln zł unijnej dotacji na projekty w ramach tzw. Obszaru Strategicznej Interwencji. Chodzi o inwestycje na terenach, na którym występuje największa degradacja społeczna, przestrzenna, środowiskowa i gospodarcza.

Na remont dawnych Zakładów Naprawczych Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w dzielnicy Rozbark miasto otrzymało 19 mln zł. Dzięki tym środkom powstanie tam dzielnicowe centrum rewitalizacji dostępne dla mieszkańców i organizacji pozarządowych. Będą tam prowadzone szkolenia i warsztaty, powstanie też minimuzeum, na które zaadaptowane zostanie budynek kotlarni. Inwestycja ma być realizowana od przyszłego roku do połowy 2021 r.

Ponadto bytomski samorząd uzyskał 25,5 mln zł unijnego wsparcia na Centra Usług Społecznych. W ramach projektu na potrzeby Centrów zaadaptowane zostaną budynki przy ulicach Pasteura, Piekarskiej i Piłsudskiego. Ponadto mieszkania socjalne powstaną w budynkach przy ul. Pasteura, Jochymczyka, Olszewskiego, Konstytucji, Zabrzańskiej, Piłsudskiego, Siemianowickiej, Witczaka, Żeromskiego i Kochanowskiego. W sumie w Bobrku oddanych zostanie do użytku 69 lokali, a w Śródmieściu i Rozbarku - 72.

Bytom, jako miasto szczególnie dotknięte problemami społecznymi i infrastrukturalnymi, ma do wykorzystania w Regionalnym Programie Operacyjnym Woj. Śląskiego w obecnej perspektywie finansowej 100 mln euro. Miasto pod kątem OSI złożyło 28 projektów inwestycyjnych oraz 21 miejskich projektów społecznych.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2018-12-05 11:24

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.