Strategiczna droga. Powiat poznański zainwestował aż 35 mln zł w jedną ze swych dróg

Samorząd powiatu poznańskiego zainwestował 35 mln zł w gruntowną modernizację jednej ze swych strategicznych dróg. To największa dotąd jego inwestycja drogowa.

Chodzi o 7-kilometrową drogę powiatową, która łączy miejscowość Zalasewo z węzłem Kleszczewo na drodze ekspresowej S5. Przed przebudową była ona w bardzo złym stanie. W ramach – trwającej rok – modernizacji została znacznie poszerzona, odwodniona, przebudowano skrzyżowania. Powstały też chodniki, ścieżka rowerowa, dwa ronda, nowe przystanki, oświetlenie i wyspy spowalniające. Przejścia dla pieszych, przystanki, skrzyżowania i przejazdy dla rowerzystów zostały oświetlone, dzięki czemu stały się dużo bezpieczniejsze. Przebudowano również przystanki autobusowe oraz zjazdy na posesje znajdujące się przy drodze.

– To jedna z ważniejszych dróg powiatowych - mówi Jan Grabkowski, starosta poznański. - Przede wszystkim dlatego, że obsługuje komunikacyjnie prężnie rozwijającą się strefę przemysłową w Swarzędzu i okolicach. Łączy też trasę S5 z trzema gminami: Swarzędzem, Kleszczewem i Kostrzynem.

Tak dużej inwestycji drogowej w historii powiatu poznańskiego jeszcze nie było. Prace budowlane kosztowały prawie 30 mln zł, do czego doliczyć trzeba niemal pół mln zł na przygotowanie dokumentacji i 4 mln zł na wykup gruntów. Ponad 15 mln zł na ten cel powiat poznański otrzymał z unijnego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-2020.

- W tym roku czekają nas kolejne projekty drogowe – opowiada Jan Grabkowski, starosta poznański. - Na zarządzanie naszymi odcinkami mamy ponad 100 milionów złotych, w tym 80 mln na same inwestycje. Będziemy kontynuować między innymi przebudowę ulicy Poznańskiej w Koziegłowach, rozpoczniemy budowę obwodnicy Chomęcic. Niemal 25 mln zł pochłoną tzw. zintegrowane inwestycje terytorialne. Realizowane są wspólnie z gminami, które budują węzły przesiadkowe przy stacjach kolejowych. Powiat odpowiada w tym projekcie za drogi oraz ścieżki rowerowe, którymi szybko i bezpiecznie można się do tych stacji dostać.

jmk/

Na podstawie: Starostwo Powiatu Poznańskiego
Opublikowano: 2019-01-10 07:16

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.