Wieczysta gwarancja. Władze Giżycka: oddaliśmy działkę pod budowę hotelu w użytkowanie wieczyste, bo to lepiej zabezpiecza nasze interesy

W Giżycku ma powstać hotel na 400 pokoi. Działkę, na której stanie, miasto właśnie oddało w użytkowanie wieczyste. Mimo że w Polsce zaczyna się od tej formy własności gruntów.

Jeśli planowany w Giżycku hotel powstanie, będzie to największy obiekt w mieście i okolicy. Miasto oddało inwestorowi działkę w użytkowanie wieczyste, uznając, że ta forma zabezpiecza interesy samorządu.

Burmistrz Giżycka Wojciech Iwaszkiewicz poinformował PAP, że miasto podpisało już z inwestorem, firmą z Ełku, akt notarialny. - Działkę nad Kanałem Łuczańskim oddaliśmy inwestorowi w użytkowanie wieczyste na 99 lat za 8 ml zł. Pierwsza rata, 2 mln zł, już wpłynęła do kasy miasta, kolejne roczne raty będą wynosiły bisko 200 tys. zł rocznie - powiedział Iwaszkiewicz i dodał, że jeśli inwestor nie wywiąże się z zapisów umowy, wówczas działka wróci do samorządu.

- Gdybyśmy ją sprzedali, nasz wpływ na inwestycję były zupełnie inny, o wiele mniejszy, by nie powiedzieć, że żaden - powiedział Iwaszkiewicz. W rozmowie z PAP burmistrz Giżycka przyznał, że w ostatnim czasie w użytkowanie wieczyste miasto oddało także działkę położoną przy obwodnicy, gdzie powstaje lądowisko dla śmigłowca i hale. W przypadku tej inwestycji inwestor także zapłacił już miastu pierwsza ratę opłaty użytkowania wieczystego.

Wedle zapisów umowy pomiędzy samorządem Giżycka, a inwestorem planowanego hotelu wynika, że na działce pomiędzy zabytkowym mostem obrotowym, a kładką dla pieszych nad Kanałem Łuczańskim w ciągu 3 lat ma się rozpocząć budowa hotelu. Inwestycja ma być ukończona w ciągu kolejnych 3 lat. - Oczywiście może być ona zrealizowana wcześniej - dodał burmistrz Iwaszkiewicz.

Hotel ma mieć ponad 400 pokoi noclegowych, co oznacza, że będzie to największy z hoteli w Giżycku. Obecnie największy hotel w mieście oferuje 170 miejsc noclegowych. W nowym hotelu ma się znaleźć także basen, kompleks sal konferencyjnych, SPA i restauracja. W ocenie burmistrza trudno na razie mówić, czy hotel będzie należał do którejś z sieci tego typu obiektów.

Sam budynek ma się składać z trzech skrzydeł połączonych łącznikiem, w budynek wkomponowano tarasy widokowe. Wizualizacje pokazują, że jego forma architektoniczna będzie prosta, wśród materiałów dominujące będzie szkło. Ponieważ budynek ma mieć 7 kondygnacji nad ziemią będzie to najwyższy budynek w tej części miasta. Dodatkowo dwie kondygnacje mają być podziemne. Całkowita powierzchnia nowego hotelu ma wynosić ponad 42 tys. m. kw.

Giżycko jest popularnym miastem na Szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, ale jego infrastruktura noclegowa jest o wiele słabsza niż Mikołajek, gdzie jest ponad 6 tys. miejsc noclegowych. W Giżycku obecnie jest 790 miejsc hotelowych (w kilku obiektach na terenie miasta), w pensjonatach jest kolejnych 150 miejsc noclegowych, a w ośrodkach wypoczynkowych ulokowanych na obrzeżach miasta jest kolejnych 900 miejsc noclegowych. Latem w Giżycku można zatrzymać się także w kwaterach prywatnych (477 miejsc noclegowych w 56 domach) oraz apartamentach (230 miejsc noclegowych).

W ocenie burmistrza nowy, tak duży hotel, przyczyni się do wydłużenia w Giżycku sezonu turystycznego.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Opublikowano: 2019-01-10 07:18

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.