Urzędowy język. Instytut Samorządu Terytorialnego sygnatariuszem deklaracji

Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego stał się w czwartek sygnatariuszem Deklaracji na rzecz prostego języka w urzędach, rozpowszechnianej przez Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju w ramach programu Dostępność plus.

Reprezentująca Instytut wicedyrektor Sylwia Ługowska-Bulak, podpisując deklarację, zapewniła, że działania na rzecz upowszechnienia prostej komunikacji w urzędach będą w tym roku jednym z priorytetów Instytutu. "Będziemy zachęcać samorządy do stosowania prostej komunikacji w urzędach. Będziemy prowadzić rozmowy z władzami jednostek samorządu terytorialnego. Ta zmiana będzie skuteczna jednak tylko wtedy, kiedy jej wdrażanie rozpoczniemy od decydentów. Ta inicjatywa  musi wyjść od góry" – podkreśliła Ługowska-Bulak.

Wiceminister Inwestycji i Rozwoju Andżelika Możdżanowska przypomniała, że prosty język w komunikacji między instytucją a obywatelem, to lepsze decyzje i oszczędność czasu. "Prosto znaczy skutecznie. Skuteczność jest zaś sztuką wyrafinowania. Bardzo ważne jest to, aby obywatel, przedsiębiorca czy inny partner społeczny, nie spotykał się z tzw. ścianą płaczu, kiedy dostaje do przeczytania pisma z różnych urzędów. Dlatego zależy nam, aby język, jakim pisane są dokumenty urzędowe, był komunikatywny i zrozumiały" – powiedziała Możdżanowska.

Wiceminister przypomniała, że to już dziesiąta deklaracja posługiwania się prostym językiem z obywatelami. Wcześniej podpisali ją przedstawiciele ministerstw, urzędów centralnych, instytucji. Poinformowała, że do urzędów trafiły już poradniki jak stosować prosty język; trwają szkolenia w tym zakresie. "Mam nadzieję, że współpraca z Narodowym Instytutem Samorządu Terytorialnego, to kolejny dobry krok we wspólnej działalności z samorządami terytorialnymi, bo one są często najbliżej obywatela" - dodała.

„Chcemy mówić i pisać tak, aby odbiorcy naszych komunikatów potrafili odczytać i usłyszeć to, co chcemy im przekazać. Chcemy formułować treści tak, aby mieć pewność, że odbiorca zrozumie nasz przekaz prawidłowo” – to jeden z zapisów Deklaracji na rzecz prostego języka.

woj/

Opublikowano: 2019-01-10 14:49

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.