Dziwne podpisy. Nieprawidłowości przy 9 projektach unijnych w Augustowie do wyjaśnienia

Burmistrz Augustowa złożył w czwartek do prokuratury rejonowej zawiadomienie o możliwości fałszowania dokumentacji przy realizacji dziewięciu projektów unijnych z 2018 roku. Szacunkowa wartość projektów to ponad 10 mln zł.

"Na moje biurko trafiło pismo eksperta od zamówień publicznych, informujące mnie, że w dziewięciu postępowaniach przetargowych stwierdził poważne nieprawidłowości mogące skutkować nieważnością postępowań” – powiedział burmistrz Mirosław Karolczuk. Dodał, że na dokumentach dotyczących tych projektów zamiast podpisu poprzedniego burmistrza Wojciecha Walulika, jest "imitacja jego podpisu".

Mecenas Sebastian Piekarski wyjaśnił, że na dokumentach była wielokrotnie nanoszona w jakiś sposób kopia jednego podpisu poprzedniego burmistrza. "Każdy podpis jest inny, nie ma identycznych podpisów, one zawsze będą się jakoś różnić. Tymczasem widzimy w dokumentach kilkanaście czy kilkadziesiąt identycznych podpisów, co do kroju, co do koloru" – podkreślił prawnik.

Karolczuk dodał, że nie wiadomo, czy burmistrz o tym wiedział, czy działo się to za jego zgodą lub ktoś nanosił na dokumenty skopiowany podpis. Dlatego obecny burmistrz skierował sprawę do wyjaśnienia organom ścigania.

Chodzi o nieprawidłowości w 9 projektach unijnych. Dotyczą one m.in. wymiany pieców c.o. dla mieszkańców Augustowa, instalacji urządzeń fotowoltaicznych, budowy ulic i kładek na rzece Netta oraz budowy magistratu. Niektóre projekty są już realizowane, niektóre przetargi będą unieważniane, ale miasto będzie próbowało naprawić błędy i kontynuować ich realizację. "Miesiące prac przy tych projektach idą na marne, powoduje to uciążliwość dla mieszkańców, dlatego muszą znaleźć się winni tego, co się stało" – dodał Karolczuk.

Poprzedni burmistrz Wojciech Walulik powiedział, że wszystkie inwestycje w minionej kadencji zarówno on, jak też urzędnicy wykonywali z pełną starannością. "Jeżeli ktoś ma jakieś wątpliwości, to niech wyjaśnia to prokuratura" – dodał były samorządowiec. Walulik poinformował, że za jego kadencji miasto Augustów pozyskało około 25 mln zł środków zewnętrznych na inwestycje warte ponad 80 mln zł.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2019-01-10 15:11

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.