Wspólne kontrole. NIK i RIO porozumiały się ws. wspólnych kontroli JST

Najwyższa Izba Kontroli oraz regionalne izby obrachunkowe zawarły porozumienie ws. kontroli jednostek samorządu terytorialnego. NIK i RIO mają na bieżąco dzielić się informacjami o najważniejszych zagrożeniach i wspólnie opracowywać tematykę wybranych kontroli.

Porozumienie o współpracy podpisali prezes NIK Krzysztof Kwiatkowski i Przewodnicząca Krajowej Rady RIO Grażyna Wróblewska. Ma ono zapewnić spójne podejście do kontroli samorządów. "Taka zbieżność zwiększy zaufanie jednostek samorządu terytorialnego do kontrolujących je instytucji i przyczyni się do redukcji popełnianych przez samorządowców błędów. Dzisiejsze porozumienie jest krokiem w tym właśnie kierunku" - wskazuje NIK.

Obie Izby zobowiązały się m.in do: wymiany informacji o przeprowadzonych i planowanych kontrolach; uczestniczenia przedstawicieli NIK i RIO w panelach ekspertów organizowanych w związku z prowadzonymi kontrolami; ujednolicenia interpretacji przepisów obowiązujących samorządy; wspólnego opracowania propozycji zmian w prawie.

js/Opublikowano: 2019-01-28 11:55

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.