Miasta młodych. Gdynia i Poznań powalczą o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży

Gdynia i Poznań są w grupie 12 miast ubiegających się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022. Obecnie młodzieżowa stolica mieści się w serbskim Nowym Sadzie.

Obok dwóch polskich miast o tytuł ubiegają się Baia Mare (Rumunia), Bilbao (Hiszpania), Kazań (Rosja), Leiden (Holandia), Lwów (Ukraina), Ribeira Grande (Portugalia), Tirana (Albania), Uljanowsk (Rosja), Varazdin (Chorwacja) i Veszprem (Węgry).

Miano Europejskiej Stolicy Młodzieży miasto otrzymuje na jeden rok, podczas którego ma realizować młodzieżowe przedsięwzięcia o charakterze kulturalnym, społecznym i ekonomicznym. Inicjatywa ma przyczynić się do rozwoju nowych pomysłów i innowacyjnych projektów, dzięki którym wzrośnie aktywne uczestnictwo młodych ludzi w społeczeństwie.

Tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Do 11 marca spośród 12 kandydatów gremium to zakwalifikuje pięć miast do drugiego etapu rywalizacji. Potrzebny będzie wówczas szczegółowy wniosek, zawierający program planowanych wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie 2019 r. na oficjalnej ceremonii organizowanej przez Amiens - Europejską Stolicę Młodzieży 2020.

Pierwszą Młodzieżową Stolicą Europy był, w 2009 roku, Rotterdam. W ub.r. tytuł ten należał do portugalskiego miasta Cascais, które realizowało program pod hasłem "Global Youths", obejmujący działania mające zachęcić młodych do korzystania z możliwości, jakie daje im bycie obywatelami świata.

Rada Miasta Poznania w ubiegłym roku przyjęła program "Polityka dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025". Władze stolicy Wielkopolski deklarują, że uzyskanie przez Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi - także osób z wykluczeniami - w życie miasta.

woj/

Opublikowano: 2019-01-28 13:03

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.