Obchody 100-lecia. Białostoczanie świętują stulecie niepodległości miasta

Wspólne śpiewanie żołnierskich pieśni, okolicznościowe wystawy, warsztaty, koncerty, publikacje, tort dla mieszkańców złożyły się we wtorek na obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Białystok.

Choć Polska odzyskała niepodległość 11 listopada 1918 roku, to niemiecka okupacja Białegostoku zakończyła się trzy miesiące później - 19 lutego 1919 roku. Wtedy z miasta odjechał ostatni pociąg z niemieckim wojskiem, a na ulicach pojawili się pierwsi polscy żołnierze. Niemcy ewakuowali się do Prus Wschodnich.

Główne obchody rocznicowe odbyły się w samo południe na Rynku Kościuszki. Pod pomniem marszałka Józefa Piłsudskiego złożono wieńce, była defilada wojska i służb mundurowych. Odsłonięto też okolicznościową tablicę.
W ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służby mundurowe, poczty sztandarowe.

Miejskie i wojewódzkie instytucje zaplanowały ponadto szereg okolicznościowych wydarzeń i atrakcji, które odbywają się już od kilku dni. Tuż po głównych obchodach na mieszkańców czekał biało-czerwony tort. W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury zorganizowano warsztaty plastyczne z wykonywania biało-czerwonych kwiatów. Wspólnie śpiewano pieśni żołnierskie. W Muzeum Wojska otwarto wystawę "Pierwsze lata Niepodległości - Białystok".

Książnica Podlaska m.in. wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej przygotowała dwudniową ogólnopolską konferencję naukową "Ku niepodległości - kierunek północno-wschodni 1918-1923" o drogach do odzyskania niepodległości. W Książnicy można też oglądać wystawę "Województwo podlaskie u progu niepodległej II Rzeczpospolitej". O odzyskiwaniu niepodległości przez Białystok będzie też mowa na warsztatach, lekcjach bibliotecznych w filiach Książnicy.

Centrum im. Ludwika Zamenhofa zaprasza na warsztaty rodzinne "Spacer po centrum", podczas których uczestnicy, wykorzystując różnego rodzaju archiwalia, poznają historię Białegostoku od momentu odzyskania niepodległości do wybuchu II wojny światowej. Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki zaprasza na zwiedzanie gmachu teatru. Jak mówił wcześniej dyrektor placówki Piotr Półtorak,  już od 1919 r. w Białymstoku trwały starania o budowę gmachu teatru miejskiego im. J. Piłsudskiego, budynek teatru powstał w 1938 r., dlatego teatr proponuje poznanie tej historii i teatru "od kuchni".

Na wieczór zaplanowano uroczysty koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej, podczas którego specjalna kapituła uhonoruje osoby zasłużone dla miasta tytułem "Białostoczanina 100-lecia". Na gmachu Opery będzie wyświetlany napis: "Wolny Białystok 1919-2019".

Ponadto przy siedzibie muzeum w Ratuszu symbolicznie zostanie wciągnięta na maszt replika chorągwi z orłem, co ma nawiązywać do wydarzeń sprzed stu lat, gdy pierwsze oddziały wojska polskiego pojawiły się na Rynku Kościuszki w mieście. Na wieży Ratusza zawieszono wówczas polską chorągiew. Muzeum będzie też częstować herbatą i drożdżówkami w nawiązaniu do wydarzeń sprzed stu lat, bo - jak mówił dyrektor Muzeum Podlaskiego historyk Andrzej Lechowski - wkraczające polskie wojsko było "spontanicznie podjęte" w jednej z cukierni na Rynku Kościuszki właśnie herbatą i bułkami drożdżowymi.

W ramach obchodów 20 lutego zaplanowano premierę filmu "Zenek" o harcerzu Zenku Borowskim zastrzelonym w 1943 r., koncert Michała Ciruka "Ciry" "Pocztówki z miasta B. część II". 22 lutego odbędzie się promocja książki "Białystok w łunie światowej pożogi wojennej. Echo Białostockie", którą wydała Galeria im. Sleńdzińskich w Białymstoku. 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok uczci także Poczta Polska, która wydała specjalny znaczek.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2019-02-19 13:39

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.