E-dowód działa. Zagórski: w gminach nie ma problemów z rejestracją wniosków o wydanie e-dowodu

System obsługujący wydawanie nowych e-dowodów działa sprawnie, w gminach nie ma problemów z rejestracją wniosków - zapewnił w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Podczas konferencji prasowej w związku z uruchomieniem systemu do obsługi nowych e-dowodów, minister cyfryzacji zapewnił, że wszystko przebiegło sprawnie i bez zakłóceń.

„Historia e-dowodu jest duga, bo prawie 11 lat. W ciągu mniej więcej 12 miesięcy, od kiedy za ten projekt odpowiadam udało nam się ten proces doprowadzić do tego momentu kiedy możemy powiedzieć, że wbrew wszystkim obawom, że system się zawali, że powtórzone zostaną scenariusze z innych wdrożeń systemów, system działa sprawnie" - powiedział Zagórski.

Minister zaznaczył, że proces wdrażania i przełączania systemów był bardzo skomplikowany i trwał kilkadziesiąt godzin. Pracowało przy nim ok. 100 osób w COI i Centrum Personalizacji Danych PWPW. „Chciałbym tym wszystkim osobom podziękować za ich sprawną pracę" - podkreślił szef MC.

Zagórski poinformował też, że w poniedziałek do godz. 13 złożono ok. 11 tys. wniosków o wydanie nowego dowodu z warstwą elektroniczną, z tego ok. 1,5 tys. wniosków złożono online. Minister zwrócił uwagę, że dotychczasowa średnia dla tej usługi wynosiła ok. 250 wniosków. „Tak więc jest bardzo duże zainteresowanie i to zainteresowanie nie powoduje jakiegoś paraliżu systemów, nie mamy żadnej informacji, żeby w gminach były problemy z rejestracja wniosków. I żeby była jakiekolwiek problemy z wydajnością systemu obsługującego wydawanie dowodów osobistych" - zapewnił minister.

Dodał, że dotychczas, w starym systemie, dziennie wydawano ok. 8 tys. dowodów.

Szef MC poinformował też, że ci, którzy złożyli wnioski, w ciągu kilku lub kilkunastu dni powinni otrzymać swoje dowody z warstwą elektroniczną.

mp/

Opublikowano: 2019-03-04 14:38

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.