Gotowi na tłumy. MC do gmin: sprawdźcie gotowość na wzmożony ruch w punktach wydawania dowodów

"Raz jeszcze sprawdźcie, czy jesteście przygotowani na wzmożony ruch w punktach wydawania dowodów osobistych" - zaapelował do gmin wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. 

Ministerstwo Cyfryzacji p[oinformowało, że pierwsze spersonalizowane, czyli gotowe do odbioru, e-dowody osobiste są już w urzędach. W przyszłym tygodniu trafią do rąk właścicieli.

„Bardzo nam zależy, aby odbiór nowego dowodu również przebiegał sprawnie. Urzędy zameldowały nam pełną gotowość. Mimo to, w związku z ogromnym zainteresowaniem e-dowodami, apelujemy do urzędników: raz jeszcze sprawdźcie, czy jesteście przygotowani na wzmożony ruch w punktach wydawania dowodów osobistych" - zaznaczył wiceminister cyfryzacji Karol Okoński. 

Dodał, że w razie jakichkolwiek pytań do dyspozycji urzędników jest m.in. service desk Centralnego Ośrodka Informatyki. "Warto ponownie zajrzeć do materiałów szkoleniowych, które Państwo otrzymaliście. Wszystkim nam powinno zależeć jak najbardziej sprawnej obsłudze obywateli" - zaznaczył wiceminister.

67 tys. wniosków w tydzień

Z danym MC wynika, że w pierwszym tygodniu wniosek o nowy e-dowód złożyło prawie 67 tys. osób. Tylko pierwszego dnia funkcjonownaia nowej usługi o nowy dowód osobisty zawnioskowało 18640 osób. Niemal 4 tysiące z nich wysłało wniosek online. Reszta - załatwiła sprawę w urzędzie. 

W kolejnych dniach zainteresowanie nie słabło. We wtorek (5 marca) w Rejestrze Dowodów Osobistych złożono 16520 wniosków, w środę (6 marca) - 14940, a w czwartek (7 marca) - 13680. 8 marca tylko do godz. 10.00 w systemie było już kolejne 2990 wniosków. Wnioski złożone online - to ponad 12 proc. wszystkich, które wysłano.  

„Ten tydzień pokazał, że dobrze przygotowaliśmy się do wdrożenia e-dowodu. System nas nie zawiódł. Złożenie wniosku zajmowało średnio kilka minut" - podkreslił Okoński dodając, że odpowiednie organy stale czuwają nad procesem i dbają o to, by przebiegał bez zakłóceń.


mp/    

Opublikowano: 2019-03-11 11:40

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.