Oceń Parlament. Które z tematów poruszanych przez PE są najważniejsze?

Walka z plastikiem, a może prace nad budżetem UE? Który z obszarów, nad którymi pracował w tej kadencji Parlament Europejski, są dla Ciebie najważniejsze? Zachęcamy do udziału w ankiecie.

Ankieta polega na przyporządkowaniu każdemu tematowi oceny od 1 do 5, gdzie 1 oznacza temat mało ważny, a 5 - bardzo ważny. Proponujemy odniesienie się do 10 zagadnień, w tym do: walki z plastikiem, walki z kryzysem migracyjnym i prac nad dyrektywą o prawach autorskich (tzw. ACTA 2), a także nad budżetem unijnym.

Wśród zagadnień do wyboru znalazły się również: prace nad zniesieniem zmiany czasu, przygotowanie UE na brexit oraz debaty nt. praworządności w krajach UE. Ponadto uczestnicy ankiety będą mogli ocenić, czy ich zdaniem istotne były: prace nad dyrektywą gazową (dotyczącą m.in. Nord Stream 2), zniesienie opłat za roaming oraz debaty o przyszłości Unii Europejskiej.

Najczęściej wskazywane zagadnienia poruszymy podczas rozmów z europosłami.

Parlament Europejski jest jedynym organem Unii Europejskiej wybieranym w wyborach bezpośrednich, a zarazem jednym z największych demokratycznych zgromadzeń na świecie. Najbliższe wybory w Polsce odbędą się 26 maja.

PE ma równie duży wpływ na kształt unijnego budżetu i europejskich aktów prawnych jak Rada Unii Europejskiej (ministrowie państw członkowskich). Jest także uprawniony do zatwierdzania i odwoływania Komisji Europejskiej.

Parlament zbiera się co miesiąc (z wyjątkiem sierpnia) na czterodniowej sesji plenarnej, która trwa od poniedziałku do czwartku. Prace toczą się w trzech miejscach: posiedzenia plenarne odbywają się w Strasburgu i Brukseli. W Luksemburgu znajduje się pierwsza sala obrad PE oraz biura, głównie administracyjne.

Zapraszamy do wypełnienia ANKIETY

kic/

Opublikowano: 2019-03-13 11:23

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.