Urząd w sieci. MC: już blisko 41 tys. osób uzyskało odpis aktu urodzenia przez internet

Już niemal 41 tys. osób uzyskało odpis aktu urodzenia lub małżeństwa bez wizyty w urzędzie, a przez internet - podaje Ministerstwo Cyfryzacji i zachęca do zakładania Profilu Zaufanego.

Resort przypomina, że usługa ta została odmiejscowiona - to znaczy, że wniosek o odpis można wysłać do dowolnego urzędu stanu cywilnego.

Miejscem do załatwiania urzędowych spraw przez internet jest portal gov.pl, gdzie należy wybrać sekcję "Obywatel". By móc korzystać z e-usług, w tym zawnioskować o odpis aktu stanu cywilnego konieczny jest Profil Zaufany.

"Profil Zaufany daje nam gwarancję, że w trakcie załatwiania spraw urzędowych przez Internet nikt się pod nas nie podszyje. To w pełni bezpieczny środek identyfikacji elektronicznej" - mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Naprawdę warto go mieć. Stale przybywa spraw, które dzięki niemu możemy załatwić" - dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Odpis aktu można uzyskać w sekcji "Zaświadczenia i odpisy", gdzie należy wybrać opcję  "Przez Internet".

"Zaloguj się Profilem Zaufanym i wypełnij prosty elektroniczny formularz. Musisz tam zaznaczyć, o jaki rodzaj odpisu wnioskujesz, kogo dotyczy, itp. Jeśli składasz wniosek jako pełnomocnik, dołącz upoważnienia w formie załącznika. W przypadku gdy odpis dotyczy Ciebie, dane personalne zostaną automatycznie zaciągnięte do odpowiednich rubryk. Do uzupełnienia pozostaną jedynie dane kontaktowe" - instruuje resort cyfryzacji

Następny krok to wybór sposobu odbioru dokumentu. Można to zrobić osobiście w wybranym wcześniej Urzędzie Stanu Cywilnego, zdecydować się na tradycyjną przesyłkę pocztową lub wybrać elektroniczną wersję dokumentu (wysyłka na skrzynkę ePUAP).

Płatności też można dokonać online.  Kwota zależeć będzie od liczby i rodzajów odpisów, które zostały wskazane w formularzu. Ceny są różne (22 zł - za odpis skrócony aktu stanu cywilnego, także za odpis wielojęzyczny; 33 zł - za odpis zupełny aktu stanu cywilnego). Wszystkie koszty wyszczególnione zostaną w bilansie płatności.

"Nowością jest tu możliwość uregulowania rachunku za pomocą bankowości internetowej. Po wybraniu nazwy banku, nastąpi przekierowanie do strony logowania danego banku. Przy płatności online prowizja za realizację usług udostępnionych na ePUAP wynosi tylko 0,59 zł" - informuje MC.

Dla osób nieposiadających konta internetowego istnieje możliwość zapłaty tradycyjnym przelewem. W tej sytuacji należy skan dowodu zapłaty dołączyć jako załącznik.

Odpis aktu można też dostać bezpłatnie. Dotyczy to konkretnych sytuacji np. uzyskania dowodu osobistego lub paszportu, świadczenia socjalnego, pomocy społecznej czy alimentów. Wszystkie przypadki zwolnione z opłaty za wydanie odpisu, określa ustawa o opłacie skarbowej.

js/

Opublikowano: 2019-03-20 11:25

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.