Misja e-dowód. MC: urzędnicy nie zgłaszają wielu problemów na infolinię COI

Proces wdrożenia e-dowodu przebiegł bez większych problemów, wydający dokument urzędnicy nie zgłaszają wielu problemów na infolinię Centralnego Ośrodka Informatyki - zapewnia minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Resort podsumował wdrażanie dowodu z warstwą elektroniczną dwa tygodnie po tym jak uruchomiono możliwość składania wniosków o nowy dokument.

"Wszystkie dowody osobiste, które wydawane będą na podstawie wniosków złożonych od 4 marca to dokumenty wyposażone w mikro chipa. W ciągu pierwszych dwóch tygodni Polacy złożyli ponad 200 tys. takich wniosków. Połowa z nich została już spersonalizowana i w najbliższym czasie trafi do gmin. Do tej pory wysłano tam już ponad 50 tys. gotowych dowodów" - informuje ministerstwo cyfryzacji.

"Proces wdrożenia przebiegł bez większych problemów. Te, które się pojawiły, eliminowane są na bieżąco i nie mają większego znaczenia dla całej operacji. Wszyscy dostaną bowiem dowody zgodne z ich wnioskami i w terminie" - mówi minister Zagórski.

Wcześniej resort informował, że problemy dotyczyły partii dokumentów (702), w których nie wszystkie certyfikaty wgrały się tak jak powinny. Dowody te unieważniono.

Według resortu, "marginalna" jest też liczba zgłoszeń kierowanych na infolinię Centralnego Ośrodka Informatyki, który służy pomocą urzędnikom, którzy wydają dokumenty. "Do tej pory było ich zaledwie 266. W większości dotyczyły spraw technicznych, takich jak np. uruchomienie czytników czy konfiguracja stacji roboczej" - podano.

Ministerstwo informuje, że na ukończeniu jest też weryfikacja dokumentacji potrzebnej do ostatecznego rozliczenia zawieszonego w 2012 roku projektu Pl.ID. Jednym z elementów realizacji tego projektu miało być wdrożenie w Polsce dowodu osobistego wyposażonego w warstwę elektroniczną. Konsekwencją decyzji o zaniechaniu realizacji tej części projektu było zagrożenie, że Polska będzie musiała oddać do Brukseli co najmniej 148 mln zł.

"Do końca marca ostateczne rozliczenie zostanie wysłane do Brukseli, dzięki czemu zagrożenie zwrotu funduszy zostanie zażegnane" - zapewnia MC.

O dowód elektroniczny można wnioskować od 4 marca. Dokument pozwala: potwierdzać tożsamość online; składać podpis elektroniczny; potwierdzać obecność posiadacza dowodu osobistego w zewnętrznych systemach teleinformatycznych, w tym w systemach służby zdrowia; przekraczać granice przez automatyczne bramki na lotniskach w UE. Jak wyjaśnia MC, samo użycie dowodu w urzędzie będzie zbliżone do dokonywania w sklepie płatności zbliżeniowych przy pomocy karty płatniczej z chipem. Osoby, które nie będą chciały korzystać z funkcjonalności warstwy elektronicznej będą mogły wykorzystywać e-dowód dokładnie tak, jak do tej pory.

Jak uzasadnia MSWiA, e-dowód ma być bezpiecznym i bezpłatnym narzędziem do upowszechnienia komunikacji elektronicznej obywateli z administracją. Obecnie jest to możliwe za pomocą Profilu Zaufanego i podpisu kwalifikowanego, jednak - zauważa MSWiA - liczba osób posiadających te narzędzia jest stosunkowo niewielka.

Urzędnicy zaangażowani w wydawanie nowego dowodu na bieżąco mogą korzystać z platformy e-learningowej, a wszystkie pytania kierować do Centralnego Ośrodka Informatyki. Wsparcie COI dla urzędników oraz lokalnych administratorów danych w zintensyfikowanej formule potrwa do końca maja.

js/

Opublikowano: 2019-03-23 20:53

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.