Pod prąd. Samorządowcy domagają się informacji o stanie prac nad przepisami ws. cen prądu

Miało nie być podwyżek cen energii elektrycznej, a są – wskazują samorządowcy i domagają się, by resort energii przedstawił informację o stanie prac nad przepisami umożliwiającymi weryfikację umów na prąd.

Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego po raz kolejny zajęła się kwestią podwyżek cen energii elektrycznej. W ubiegłym tygodniu w piątek odbyło się pierwsze posiedzenie zespołu rządowo-samorządowego, który miał wypracować wspólne rozwiązania w tej sprawie. Samorządowcy nie są jednak zadowoleni z postępu prac.

„Samorządy ponoszą ogromne koszty zwiększonych opłat za energię elektryczną. A przecież miało być inaczej - w 2019 miało nie być podwyżek cen” – punktował Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. „Czekamy na przepisy wykonawcze, a nie widać dzisiaj zrębów tego rozporządzenia. Przesłany nam wstępny projekt zawiera wiele błędów. Tymczasem bez tego rozporządzenia przedsiębiorstwa energetyczne nie są w stanie weryfikować cen energii elektrycznej na 2019 r. do poziomu z 30 czerwca 2018 r.” – wskazywał.

Stąd apel strony samorządowej, by Ministerstwo Energii raportowało o stanie prac nad przepisami wykonawczymi do ustawy o cenach prądu. „Uprzejmie prosimy o to, żeby potraktować tę sprawę niezwykle poważnie i żebyśmy do czasu, kiedy nie pojawi się rozporządzenie, a następnie nie zostaną zmienione umowy, żebyśmy monitorowali ten temat” – mówił Marek Wójcik. Zaapelował, by do tego czasu do porządku obrad każdej komisji wspólnej w sprawach różnych na początku poruszana była kwestia wdrożenia ustawy.

Do wniosku strony samorządowej przychylił się wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, Paweł Szefernaker. „Sprawa jest na tyle ważna, że nie ma przeszkód ku temu, żeby na kolejnym posiedzeniu komisji ta kwestia stanęła” - powiedział.

Ustawa z grudnia 2018 r. ustala na rok 2019 ceny dla odbiorców końcowych energii elektrycznej na poziomie ich cenników bądź taryf z 30 czerwca 2018 r. Różnica między ceną zakupu energii, a ustaloną ustawą ceną sprzedaży będzie sprzedawcom rekompensowana ze specjalnego funduszu, zasilonego m.in. pieniędzmi ze sprzedaży dodatkowej puli uprawnień do emisji CO2.

aba/

Opublikowano: 2019-04-17 15:57

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.