Legnica: Stolica polskiej chóralistyki po raz 50.

Od 24 maja do 2 czerwca w Legnicy trwać będzie wielkie święto muzyki. Wystąpią wybitni artyści, będzie wiele ciekawych wydarzeń. Wszystko za sprawą jubileuszowej, 50. edycji Legnicy Cantat.

Minęło już ponad pół wieku, kiedy w naszym mieście odbyła się pierwsza edycja turnieju chórów „Legnica Cantat”. Historia jego powstania jest związana z wieloletnią działalnością Henryka Karlińskiego (1922-1975) - pomysłodawcy i głównego organizatora imprezy, a zarazem jednej z najważniejszych osobistości legnickiego życia kulturalnego po II wojnie światowej i honorowego obywatela miasta Legnicy.

Pierwszy, skromny turniej, miał miejsce w dniach 9-11 czerwca 1967 r., jako „Dolnośląskie Święto Pieśni Legnica Cantat”, przygotowane w ramach obchodów „Dni Legnicy”. Z każdą następną edycją impreza przeradzała się w coraz większe przedsięwzięcie. Dosyć szybko wykroczyła poza Dolny Śląsk, a organizatorzy gościli w Legnicy chóry z różnych stron kraju i z zagranicy. Jego przemianowanie w 1975 r. na turniej „Ogólnopolski” było więc już tylko symboliczne, bo „Legnica Cantat” już wcześniej nabrała takiego charakteru.

W ciągu dziesięcioleci poszczególnym turniejom towarzyszyły liczne imprezy i inicjatywy pozakonkursowe. Ich wizytówką stały się koncerty plenerowe, fantastyczne plakaty i Złota Lutnia Jerzego Libana, jako główna i najbardziej pożądana nagroda.

Opublikowano: 2019-05-17 15:40

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.