Poszerzone dopłaty. Więcej najemców lokali budowanych w ramach programu Mieszkanie Plus skorzysta z dopłat do czynszów

Dzięki nowelizacji ustawy o KZN uchwalonej w czwartek przez Sejm dopłaty do czynszów w Mieszkaniu Plus będą przysługiwały większej liczbie najemców.

Zgodnie z tą nowelizacją jednoosobowe gospodarstwo domowe otrzyma dopłatę do czynszu, jeżeli jego średni miesięczny dochód nie przekroczy „przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej publikowanego przez GUS” (wcześniej limit ten wynosił 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia GUS). Za każdą kolejną osobę w gospodarstwie domowym limit ten zwiększany jest o 40 pkt. proc., a nie o 30 pkt proc. jak dotychczas. Oznacza to, że w przypadku dwuosobowego gospodarstwa limit wynosi 140 proc. przeciętnego wynagrodzenia wg GUS, a w przypadku trzyosobowego - 180 proc.

Dla przykładu: w myśl procedowanej nowelizacji maksymalny dochód dla 4-osobowej rodziny (wynajmującej lokal wybudowany w ramach programu Mieszkanie Plus), której będą przysługiwały dopłaty do czynszu, został podniesiony o blisko 3 tysiące zł i wyniesie 9 397 zł.

- To bardzo dobra wiadomość dla najemców wszystkich inwestycji wybudowanych w ramach programu Mieszkanie Plus. Dziś z dopłat korzysta już większość czyli ponad 100 rodzin mieszkających na naszym osiedlu w Białej Podlaskiej. Już niebawem dołączą do nich najemcy z Wałbrzycha, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Kolejne inwestycje w Jarocinie i Kępnie są na ostatniej prostej po dopłaty. Liczę na to, że do końca czerwca ze wsparcia będą mogli skorzystać najemcy we wszystkich naszych inwestycjach. Otrzymanie dopłaty do czynszu to nawet kilkaset złotych, które pozostaną w domowym budżecie – zaznacza Grzegorz Muszyński, wiceprezes państwowej spółki PFR Nieruchomości, która w imieniu państwa buduje kolejne osiedla w ramach programu Mieszkanie Plus.

Ustawa o KZN weszła w życie we wrześniu 2017 roku. Celem nowelizacji, którą w czwartek uchwalił Sejm, jest m.in. usprawnienie pozyskiwania gruntów pod budowę dostępnych cenowo mieszkań na wynajem czy rozszerzenie grupy potencjalnych inwestorów, którzy będą budowali mieszkania na tych gruntach.

W ramach programu Mieszkanie Plus powstało już 846 mieszkań. 480 z nich – w Białej Podlaskiej, Jarocinie oraz Kępnie – zostało już zasiedlonych, a niebawem do kolejnych 364 – w Wałbrzychu i Gdyni – wprowadzą się najemcy. Trwa też budowa ponad 650 mieszkań w Katowicach, Jarocinie i Kępicach. W Katowicach, na osiedlu przy ul. Górniczego Dorobku, nabór lokatorów rozpocznie się pod koniec tego roku.

jmk/

Źródło: PFR NieruchomościOpublikowano: 2019-05-17 10:00

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.