Powiat antysmogowy. Starostwo sfinansuje mieszkańcom wymianę pieców

Samorząd powiatu poznańskiego przeprowadzi drugą edycję swego programu dopłat do wymiany starych pieców. Przeznaczy na nią 700 tys. zł.

Mieszkańcy powiatu poznańskiego będą mogli składać swym starostwie wnioski o dopłaty do wymiany starych pieców od 21 maja. Dotacja obejmuje „likwidację ogrzewania opartego na paliwie stałym oraz zakup i montaż nowego systemu ogrzewania”. Wynosi do 7 tysięcy dla właścicieli lokali mieszkalnych (na jeden lokal) i do 14 tysięcy złotych dla wspólnot mieszkaniowych, jednak nie może stanowić więcej niż 80 proc. tzw. kosztów kwalifikowanych.

Mieszkańcy mogą starać się o dopłatę do wymiany starego urządzenia grzewczego na:

• nowy kocioł zasilany paliwem gazowym lub olejem opałowym,
• ogrzewanie elektryczne,
• pompę ciepła,
• nowoczesny, zasilany automatycznie kocioł na paliwo stałe,
• podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej.

- Ogromne zainteresowanie sprawiło, że i w tym roku będziemy kontynuować naszą walkę o czystsze i zdrowsze powietrze. Od wielu lat w powiecie realizujemy program usuwania azbestu, a od ubiegłego roku dajemy szansę naszym mieszkańcom, by mogli pozbyć się starych i szkodliwych, nieekologicznych pieców. W pierwszej edycji programu skorzystało z takiej możliwości blisko 100 osób – mówi Jan Grabkowski, starosta poznański.

W tym roku do programu starostwa wprowadzono kilka zmian. – Najważniejsza dotyczy tego, że przy rozliczeniu dofinansowania uwzględniane będą koszty poniesione dopiero po podpisaniu umowy o dotację - wyjaśnia Anna Orczewska, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu. – Podobnie jak w zeszłym roku u wnioskodawców zostanie przeprowadzona kontrola zarówno przed podpisaniem umowy, jak i po złożeniu dokumentów rozliczenia dotacji. Chodzi o to, by potwierdzić, że wszystko zostało wykonane zgodnie z obowiązującymi w 2019 roku zasadami.

Dofinansowanie może być udzielone m.in.: osobom fizycznym, wspólnotom mieszkaniowym, osobom prawnym, przedsiębiorcom, podmiotom prowadzącym działalność rolniczą.

jmk/

Na podstawie: Starostwo Powiatowe w Poznaniu

Opublikowano: 2019-05-20 07:51

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.