Sukces Katowic. Katowice gospodarzem Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku

Stolica województwa śląskiego zorganizuje jedną z największych konferencji pod egidą ONZ - XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Katowice pokonały takie miasta jak Dortmund czy Mexico City. O wyborze poinformowała podsekretarz generalna ONZ oraz dyrektor wykonawcza Programu Narodów Zjednoczonych do spraw Osiedli Ludzkich UN-HABITAT, Maimunah Mohd Sharif. 

„Pragnę wyrazić swoje uznanie i serdecznie pogratulować miastu Katowice, przyszłemu gospodarzowi XI edycji Światowego Forum Miejskiego” – napisała w liście Maimunah Mohd Sharif. 

Przedstawicielka ONZ odwiedziła Katowice na początku kwietnia tego roku. Podczas jej wizyty minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński i prezydent miasta Marcin Krupa przedstawili jej historię i możliwości Katowic jako nowoczesnego ośrodka. 

Dlaczego Katowice?

„Katowice to miasto, które jest tematem na piękny poemat. To tutaj przemysłowa historia i poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. Chcemy opowiedzieć tę historię światu. Taka konferencja to też ogromna promocja dla miasta” – powiedział minister Kwieciński. 
„Lotnisko, bliskość autostrady A4 i nieduża odległość do Krakowa to niezaprzeczalne walory przyszłego gospodarza Światowego Forum Miejskiego. Poza tym może pochwalić się osiągnięciami w zakresie rewitalizacji” – dodał szef resortu inwestycji i rozwoju. 

O czym będziemy mówić?

Jak podkreślał minister Kwieciński „forum będzie okazją do poruszenia tematów istotnych z perspektywy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, na przykład mieszkalnictwa, spójności terytorialnej miast i regionów czy zrównoważonego rozwoju przestrzennego. Chcemy mówić również o naszych programach, takich jak Dostępność Plus w kontekście dostępności mieszkań czy przestrzeni publicznej”.

Czym jest Światowe Forum Miejskie

Światowe Forum Miejskie to konferencja organizowana przez agendę ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT, dotycząca polityki miejskiej i rozwoju miast. Odbywa się co 2 lata i gości ponad 20 tysięcy uczestników: przedstawicieli rządów, regionów, miast, organizacji pozarządowych oraz organizacji i instytucji finansowych. 

W listopadzie 2018 r. ogłoszono, że Katowice będą polskim kandydatem na gospodarza konferencji. 20 maja 2019 r. UN-HABITAT ogłosiło, że właśnie tam odbędzie się kolejna edycja wydarzenia. Katowice pokonały takie miasta jak Dortmund czy Mexico City. 
W 2020 roku odbędzie się X edycja Forum, którego gospodarzem będzie Abu Zabi, stolica Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Poprzednia edycja, w lutym 2018 roku, odbyła się 
w Kuala Lumpur w Malezji.Opublikowano: 2019-05-22 09:25

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.