Rezerwa ruszy. Szefernaker: do piątku informacja o uruchomieniu rezerwy subwencji ogólnej

Najpóźniej do piątku rano samorządy zostaną poinformowane o podziale rezerwy subwencji ogólnej - zapewnił wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker powołując się na ustalenia z Ministerstwem Finansów.

Chodzi o blisko 336 mln zł. Temat nierozdysponowanej rezerwy subwencji ogólnej, zwanej też "drogową" podniósł podczas środowego posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ekspert Związku Miast Polskich Marek Wójcik.

Podkreślał, że Komisja miesiąc temu mówiła o potrzebie "pilnego przesądzenia" kto otrzyma środki z rezerwy, a "14 maja Zespół Infrastruktury przesądził tę kwestię".

"Minęły dwa tygodnie i w dalszym ciągu samorządy nie dostają z Ministerstwa Finansów potwierdzenia, że mogą np. uruchamiać postępowania przetargowe" - mówił Wójcik. "Według naszej wiedzy, pismo w tej sprawie leży na biurku Ministra Finansów. Prosimy o interwencję dlatego, że  bez oficjalnego potwierdzenia nie możemy ruszyć z procedurą realizacji projektów, a jest już koniec maja" - dodał.

W ocenie Wójcika, brak decyzji o uruchomieniu środków jest "działaniem na szkodę finansów publicznych". "Dlatego, że za chwilę będziemy musieli realizować postępowania przetargowe za o wiele wyższe kwoty niż moglibyśmy gdybyśmy mieli te środki wcześniej" - powiedział ekspert ZMP.

Obecny na posiedzeniu KWRiST przedstawiciel MF zapewnił, że "środki będą w najbliższym czasie uruchomione - przygotowano już projekt decyzji Ministra Finansów, uruchamiającej środki".

Wiceminister Szefernaker dodał z kolei, że w trakcie posiedzenia Komisji uzyskał zapewnienie wiceministra finansów Tomasza Robaczyńskiego, że "do piątku rano samorządy zostaną poinformowane najpóźniej o podziale tej rezerwy".

Rezerwa subwencji ogólnej funkcjonuje od 1999 r. Corocznie środki dzielone są według ustalonych kryteriów uzgodnionych wspólnie przez stronę rządową i samorządową. Środki rezerwy subwencji ogólnej przeznacza się na dofinansowanie: inwestycji na drogach publicznych powiatowych i wojewódzkich.

W połowie maja - w reakcji na medialne doniesienia o wstrzymaniu pieniędzy - resort finansów zapewniał, że nie blokuje pieniędzy z rezerwy subwencji ogólnej.

"Nie jest prawdą, że MF blokuje uruchomienie środków z rezerwy subwencji ogólnej w wysokości 335.999 tys. zł. MF pozytywnie zaopiniował kryteria podziału rezerwy" - informował rzecznik resortu Paweł Jurek.

Wyjaśniał, że trwają prace nad ustaleniem listy złożonych przez powiaty, miasta na prawach powiatu i województwa wniosków, które spełniają przyjęte kryteria podziału rezerwy subwencji ogólnej.

W 2019 r. rekomendowanych jest: 14 inwestycji na drogach wojewódzkich na łączną kwotę 49,2 mln zł; 73 inwestycje na drogach powiatowych na łączną kwotę 107,3 mln zł; 37 inwestycji w miastach na prawach powiatu na łączną kwotę 154,5 mln zł; utrzymanie rzecznych przepraw promowych w Świnoujściu - 25 mln zł.

js/Opublikowano: 2019-05-29 15:04

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.