Cyfryzacja GOK-ów. Rusza Program Cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury

Od czwartku rusza program cyfryzacji Gminnych Ośrodków Kultury, przygotowanego przez Ministerstwo Cyfryzacji w konsultacji z MKiDN. Przewiduje m.in. dostęp do szerokopasmowego internetu, szkolenia w Gminnych Ośrodkach Kultury i wyposażenie tych ośrodków w sprzęt.

Program posiada trzy filary: podłączenie wszystkich GOK-ów w Polsce do szerokopasmowego internetu, przeznaczenie maksymalnie 100 mln zł na cykl szkoleń z kompetencji cyfrowych (w tym m.in. nauki programowania) w każdym GOK-u, doposażenie GOK-ów w sprzęt cyfrowy (komputery, tablety).

"Cyfryzacja to podstawa jakiegokolwiek rozwoju kulturowego, cywilizacyjnego, to się po prostu należy wszystkim w Polsce. Nie może być tak, że jedni mają dostęp do szerokopasmowego internetu, a inni nie mają, więc bardzo się cieszę, że będziemy mogli w zasadzie w ciągu krótkiego czasu ten problem rozwiązać" - powiedział wicepremier Piotr Gliński podczas inauguracji programu. Jak dodał, to jest zasilenie w wiedzę, sprzęt informatyczny, "po prostu przejście do kolejnego etapu cywilizacyjnego pod względem cyfrowym dla ponad 2 tys. Gminnych Ośrodków Kultury".

Minister cyfryzacji Marek Zagórski powiedział, że program łączy ze sobą dwie kwestie - zapewnienie niezbędnej infrastruktury, czyli światłowodu, który jest podstawą do tego, żeby w ogóle myśleć o prowadzeniu jakichkolwiek działalności, oraz kompetencje cyfrowe w różnych obszarach. Poinformował, że program jest rozpisany na dwa, trzy lata.

Organizatorem konkursu na przeprowadzenie cyklicznych szkoleń w Gminnych Ośrodkach Kultury jest Centrum Projektów Polska Cyfrowa. Już ogłosiło ono nabór na dofinansowanie wniosków na przeprowadzenie szkoleń i wyposażenie ośrodków w sprzęt informatyczny. Na ten cel zostało przeznaczone 100 mln zł.

"Zakładamy, że w ramach planowanej interwencji od 50 do 75 tys. osób zostanie przeszkolonych, a realizowanych projektów będzie 73, dlatego że podzieliliśmy Polskę na 73 obszary konkursowe. To oznacza, że NGO-sy będą mogły się starać o dofinansowanie po to, żeby mogły prowadzić szkolenia w tych jednostkach" - tłumaczyła wiceminister Cyfryzacji Wanda Buk.
 
"Postanowiliśmy poprosić operatorów o wsparcie, dzięki zawartym porozumieniom operatorzy podłączą do internetu ze środków własnych 450 GOK-ów. Pozostałe Gminne Ośrodki Kultury, których zostaje ok. 500, planowane będą do objęcia interwencją w ramach nadchodzącego konkursu z Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa" - tłumaczyła wiceminister cyfryzacji.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2019-05-30 11:25

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.