Prąd od lipca. Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy o cenach prądu

Ceny energii elektrycznej dla jednostek samorządu terytorialnego będą zamrożone przez cały 2019 r. – Sejm uchwalił nowelizację tzw. ustawy o cenach prądu.

Zgodnie z ustawą w drugim półroczu tego roku do cen prądu zamrożonych na poziomie z czerwca 2018 r. będą uprawnieni: odbiorcy z grupy taryfowej G, w tym gospodarstwa domowe, mikro przedsiębiorca oraz małe przedsiębiorstwa, szpitale, jednostki sektora finansów publicznych, w tym samorządy oraz państwowe jednostki organizacyjnymi nieposiadającymi osobowości prawnej (np. lasy państwowe). Z ustawowo obniżonych cen nie będą mogły już korzystać średnie i duże przedsiębiorstwa. Dla nich przewidziane będą dopłaty w ramach pomocy de minimis.

Nowe przepisy przewidują, że odbiorca końcowy (z wyjątkiem gospodarstw domowych) będzie miał obowiązek złożenia przedsiębiorstwu energetycznemu oświadczenia, że należy do grupy odbiorców uprawnionych do korzystania z obniżek. Będzie na to 28 dni od momentu wejścia w życie nowych przepisów. Każde zawarcie kolejnej umowy ze sprzedawcą (dotychczasowym lub nowym) będzie również musiało być poprzedzone złożeniem takiego oświadczenia.

Z wyliczeń Ministerstwa Energii wynika, że dzięki ustawie wszyscy odbiorcy energii elektrycznej oszczędzą w tym roku w sumie 8 mld zł.

"Mamy sporo czasu, by pomyśleć, jak poradzić sobie z problemem cen energii w 2020 r." – powiedział w Sejmie minister energii Krzysztof Tchórzewsk.

aba/


Opublikowano: 2019-06-14 07:34

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.