Takie priorytety. Ankieta PAP: Ochrona środowiska głównym tematem dla PE

Ochrona środowiska, bezpieczeństwo żywności i bezpieczeństwo energetyczne – tym według uczestników ankiety PAP Parlament Europejski powinien zająć się w pierwszej kolejności.

Internauci mieli wybrać trzy spośród dziesięciu wskazanych obszarów. Do wyboru mieli: bezpieczeństwo energetyczne, bezpieczeństwo żywności, ochronę środowiska, politykę migracyjną, praworządność, przyszłość Unii Europejskiej, walkę z przestępczością, walkę z terroryzmem, walkę z bezrobociem oraz współpracę z państwami spoza UE. Można też było wskazać swoją sugestię, odpowiadając na pytanie otwarte.

Zdaniem połowy badanych (49,5 proc.) najistotniejszą kwestią dla nowych europosłów powinna być ochrona środowiska. Na kolejnych miejscach uplasowały się bezpieczeństwo żywności (37,9 proc.), bezpieczeństwo energetyczne (36,8 proc.) oraz polityka migracyjna (34,7 proc.). Najmniej wskazań padło na współpracę z państwami spoza UE (6,3 proc.) i walkę z bezrobociem (7,4 proc.).

W odpowiedziach otwartych odpowiadający wskazywali m.in. na politykę kosmiczną, ochronę zdrowia, gospodarkę o obiegu zamkniętym czy bezpieczeństwo sieci 5G. Padły też sugestie zmniejszenia uposażeń poselskich oraz ograniczenia biurokracji PE.

Obecnie europosłowie mogą tylko żądać przedłożenia określonej inicjatywy prawodawczej przez Komisję Europejską. Co drugi uczestnik ankiety (52,6 proc.) uważa, że Parlament Europejski powinien mieć bezpośrednią inicjatywę ustawodawczą. Przeciw takiemu rozwiązaniu zagłosowało 28,4 proc.; 19 proc. nie ma na ten temat zdania.

Również ponad połowa ankietowanych (56,8 proc.) jest zdania, że sesje europarlamentu, które odbywają się w Brukseli i Strasburgu, powinny odbywać się w jednym mieście. Za utrzymaniem obydwu siedzib PE opowiedziało się 30,5 proc. ankietowanych (12,6 proc. nie ma zdania).

Zapytaliśmy też o aktywność eurodeputowanych w okręgach wyborczych. Kalendarz prac PE planowany jest tak, by europoseł miał na nią 4 tygodnie rocznie. Zdaniem 63,1 proc. badanych nie jest to wystarczający czas; 18 proc. uznało, że jest to dostatecznie dużo.

Nieco mniej wyraźny podział opinii widoczny jest w przypadku oceny, czy 12 sesji plenarnych PE w ciągu roku to wystarczająca liczba. 37,9 proc. Internautów uznało, że tak; 44,2 proc., że nie.

Ankieta była udostępniona przez siedem dni; uczestnicy odpowiadali anonimowo.

aba/

Opublikowano: 2019-06-21 06:45

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.