Wspólnie taniej. 21 gmin Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii w grupie zakupowej gazu; dwie kolejne zamierzają dołączyć

21 z 41 gmin tworzących Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię weszło w skład tworzonej po raz pierwszy przez GZM grupy zakupowej gazu. Wkrótce powinny dołączyć do niej dwie kolejne gminy.

Od kilku lat samorządy skupione w GZM kupują grupowo energię elektryczną. W trzecim kwartale tego roku po raz pierwszy zamierzają wspólnie zakontraktować także gaz (przygotowują już przetarg na jego zakup). Będzie to prawdopodobnie największa grupa zakupowa tego paliwa w Polsce. Samorządowcy liczą na wynegocjowanie korzystniejszych stawek niż gdyby każda gmina miała ogłaszać przetarg indywidualnie.

- Zakończyliśmy proces podpisywania umów grupy zakupowej gazu. Zgłosiło się 21 gmin. Mamy jeszcze propozycje, by dołączyć Wyry i Lędziny, co pewnie za chwilę się odbędzie – mówi przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak.

Dotąd porozumienie w sprawie przygotowania i przeprowadzenia wspólnego postępowania na zakup gazu podpisały z Metropolią: Będzin, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Gliwice, Imielin, Katowice, Łaziska Górne, Mikołów, Mysłowice, Piekary Śląskie, Psary, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sosnowiec, Sośnicowice, Świętochłowice, Tychy oraz Zabrze.

Wszystkie te gminy uczestniczą także we wspólnym zakupie energii elektrycznej. Podobnie jak w tamtej inicjatywie projekt zakłada centralizację i optymalizację zakupu gazu dla miast i gmin Metropolii, a także ich placówek i instytucji. Dzięki temu osiągnięte w przetargu ceny powinny być korzystniejsze.

Równolegle Metropolia przygotowuje przetarg na wspólny zakup energii elektrycznej na dwa kolejne lata. Grupę w tym zakresie stworzy 113 zamawiających, w ramach których działa 326 jednostek. Łączna wielkość zamówienia ma przekroczyć jedną terawatogodzinę energii elektrycznej.

W ub. roku grupa zakupowa GZM, którą utworzyło 88 podmiotów obsługujących 307 jednostek, chciała kupić prawie terawatogodzinę energii na lata 2019-2020, jednak jesienią przetarg został unieważniony z powodu wysokich cen. Najtańsza oferta przekroczyła budżet o 20 proc. i nie wszyscy członkowie grupy chcieli z niej skorzystać.

Grupa zdecydowała wówczas, aby drugi przetarg dotyczył tylko 2019 r., ponieważ ceny energii wzrosły tak mocno, że jej uczestnicy nie chcieli wiązać się nimi na dłużej. W drugim przetargu średnia cena za jedną megawatogodzinę jeszcze nieznacznie wzrosła (z 331,97 zł/MWh netto do 335,71 zł/MWh netto), jednak w listopadzie 2018 r. wybrano najtańszą ofertę, złożoną przez Tauron Sprzedaż. W efekcie grupa zakupowa zakontraktowała prawie 0,5 terawatogodziny energii za ponad 192 mln zł. Grupę utworzyły 73 podmioty skupiające 289 jednostek korzystających z prądu.

autor: Marek Błoński

jmk/

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Opublikowano: 2019-06-21 07:38

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.