Elektro-gmina. Ponad 31 mln zł z UE na autobusy elektryczne, parkingi przesiadkowe i ścieżki rowerowe w gminie wiejskiej Pomiechówek

Gmina Pomiechówek jako jedna z pierwszych gmin wiejskich w Polsce inwestuje w komunikację autobusową opartą o autobusy elektryczne.

Już niebawem gmina Pomiechówek kupi z dotacji unijnej 8 autobusów elektrycznych oraz wybuduje stacje ich ładowania. Dzięki wsparciu z UE powstaną tam również nowe przystanki autobusowe wyposażone w inteligentny system sterowania ruchem. Z kolei przy dworcu kolejowym w Pomiechówku powstanie nowoczesne centrum przesiadkowe składające się z parkingów „Parkuj i Jedź” oraz „Bike & Ride”. W gminie wybudowane zostaną także ścieżki pieszo-rowerowe (powstanie sieć 25 km ścieżek rowerowych łączących miejscowości gminy z centralnym punktem w Pomiechówku) oraz stacje rowerowe. Decyzją zarządu województwa mazowieckiego projekt, który ma kosztować 37,2 mln zł, otrzyma ponad 31,2 mln zł unijnego dofinansowania z RPO WM 2014-2020 i budżetu państwa.

W ramach projektu powstaną również portal informacyjny, tablice informacji pasażerskiej na przystankach komunikacji lokalnej oraz aplikacja na smartfony informująca mieszkańców o działającej komunikacji oraz o panujących warunkach pogodowych na drogach, bieżących utrudnieniach w ruchu, miejscach parkingowych przy dworcach i liczby rowerów w wypożyczalniach.

Celem tych inwestycji jest m.in. poprawienie dojazdu z gminy Pomiechówek do Warszawy i jej aglomeracji. Ma ona też zwiększyć „bezpieczeństwo oraz komfort podróżowania dla kierowców, rowerzystów oraz pieszych”.

jmk/

Na podstawie: UMWM

Opublikowano: 2019-06-21 07:13

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.