Piotrków Tryb.: Miód królował na Rynku

Za nami V Piotrkowskie Święto Miodu. W niedzielę (21.07) słodki przysmak pod różnymi postaciami królował w Rynku Trybunalskim.

Święto Miodu rozpoczęło się od przemarszu pszczelarzy z Rynku Trybunalskiego do Centrum Idei ku Demokracji, gdzie na dziedzińcu odprawiona została msza świętej w intencji pszczelarzy. Kazanie podczas eucharystii wygłosił salezjanin ks. Kazimierz Kurek, który mówił m.in. o roli pszczelarstwa i miejskiej pasiece w Piotrkowie.

Po modlitwie zaprezentowano krótki wykład na temat leczniczych właściwości propolisu, a następnie przyszedł czas na część oficjalną. Najwyższe odznaczenie Polskiego Związku Pszczelarzy, czyli Medal im. ks. dr Jana Dzierżona otrzymał sztandar Rejonowego Koła Pszczelarzy w Piotrkowie Trybunalskim. Nie zabrakło także odznaczeń i wyróżnień dla pszczelarzy ziemi piotrkowskiej i osób ich wspierających.

Równolegle w sercu piotrkowskiej Starówki już od rana królował miód. Na stoiskach przybyli mogli zakupić owoc pracy pszczół pod różnymi postaciami oraz jego produkty pochodne. Wyjątkowe stoisko przygotował także Urząd Miasta. Na nim czekał miód z miejskiej pasieki. Każdy odwiedzający jarmark mógł spróbować słodkości, a dla biorących udział w konkursach przygotowano promocyjne słoiczki miejskiego miodu.

Jarmarkowi tradycyjnie towarzyszyły występy artystyczne. Dla piotrkowian zagrali: Miejska Orkiestra Dęta, kapela Tkacze oraz zespoły: Koraliki, Nad Wolbórką, Pasjonatki, Grabiczanie oraz Swing Band Kasztelania.

Opublikowano: 2019-07-23 10:35

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.