Ruszyły wypłaty. Wpłynął już 1 mln wniosków o 500+; w gminach ruszyły wypłaty

Pierwsze gminy wypłacają już pieniądze z programu "Rodzina 500 plus" w nowej odsłonie, a liczba wniosków złożonych od 1 lipca przekroczyła już milion. MRPiPS przygotowało specjalny "Podręcznik dla samorządów", w którym objaśniono nowe zasady przyznawania świadczeń wychowawczych.

Pracownicy gmin, zajmujący się obsługą programu mogą znaleźć w nim odpowiedzi na szereg mogących budzić wątpliwości kwestii np. kiedy świadczenie 500 plus przysługuje cudzoziemcom; komu przysługuje świadczenie na dziecko umieszczone w domu pomocy społecznej; kiedy dziecku nie przysługują pieniądze z 500 plus czy też w jakiej sytuacji w związku ze świadczeniem należy przeprowadzić rodzinny wywiad środowiskowy.

"Podręcznik dla samorządów - przyznawanie od dnia 1 lipca 2019 r. świadczeń wychowawczych" można pobrać ze strony internetowej ministerstwa rodziny.

Szefowa resortu minister Bożena Borys-Szopa poinformowała w środę, że w ciągu dwóch dni działania programu 500 plus na każde dziecko "wpłynęła rekordowa liczba wniosków online" - złożono ich już milion. "Razem ze świadczeniem dobry start to niemal 1,5 mln wniosków. Tak wygląda Polska cyfrowa w praktyce. Brawo dla polskich rodzin" - napisała minister na Twitterze.

Znana jest też gmina, która jako pierwsza w Polsce wypłaciła pieniądze w nowej odsłonie programu - to Kowary na Dolnym Śląsku. Gminni urzędnicy przelali środki na konta wnioskujących rodzin już w nocy z niedzieli na poniedziałek, kilka godzin po uruchomieniu możliwości wnioskowania. Tym samym gmina wygrała nieformalny konkurs, w którym nagrodę będą odwiedziny minister rodziny.

"Mamy zwycięzcę! Gmina Kowary wypłaciła już pierwsze pieniądze w ramach programu Rodzina500plus w nowej odsłonie. Zgodnie z zapowiedzią z wielką przyjemnością odwiedzę gminę. Gratuluję!" - napisała na Twitterze minister Borys-Szopa.?

Pierwsze wypłaty są już też na kontach wnioskodawców, którzy za pośrednictwem bankowości elektronicznej złożyli wnioski do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdnicy.

"Tylko w pierwszym dniu przyjęć odnotowaliśmy wpływ 231 wniosków za pośrednictwem bankowości elektronicznej. 153 dotyczyły świadczenia 500+, natomiast 78 to wnioski o świadczenie 300+. Pierwszy wniosek został złożony elektronicznie 1 lipca o godz. 00:16" - mówi p.o. kierownika GOPS w Świdnicy Dorota Waliszak.

Z szacunków Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej wynika, że po rozszerzeniu formuły programu Rodzina 500 plus wsparcie trafi łącznie do około trzech i pół tysiąca dzieci z terenu gminy Świdnica. "Dotychczas, według stanu na koniec czerwca br., uprawnionych do świadczenia wychowawczego było ok. 1600 dzieci z naszej gminy, czyli przeszło połowę mniej. Po weryfikacji wniosków dokonaliśmy dzisiaj pierwszych płatności w kwocie 3500 zł. Kolejne świadczenia będą realizowane już w następnym tygodniu" - dodaje Dorota Waliszak.

O zwycięstwo w konkursie na najszybszą wypłatę walczyły też Katowice, które ogłosiły, że "prawdopodobnie jako pierwsza gmina w Polsce", wypłaciły środki na dzieci w rozszerzonej formule programu 500 plus.

"Mieszkańcy Katowic, w pierwszych 10 godzinach naboru wniosków, złożyli aż 1690 wniosków - 1290 w ramach programu 500 plus i 400  w ramach programu Dobry start dla ucznia. Dla porównania, w ubiegłym okresie świadczeniowym wpłynęło 14 tysięcy wniosków (na 19 tysięcy dzieci) natomiast w bieżącym okresie szacujemy wzrost liczby świadczeniobiorców o 71  proc. oraz liczby dzieci o 106 proc. tj. złożonych zostanie 19 tysięcy wniosków na ponad 40 tys. dzieci" - poinformowały Katowice.

"Do godziny 10. przyznaliśmy już 160 rodzinom świadczenie wychowawcze 500 plus i 30 rodzinom świadczenie Dobry start dla ucznia" - informowały 1 lipca Katowice.

"Duża popularność tego projektu, o czym świadczą tak szybkie zgłoszenia, pokazuje,  że te pieniądze są potrzebne rodzinom. Dlatego już dziś przelewamy pierwsze środki dla katowickich rodzin. Skoro wnioski były poprawnie wypełnione i błyskawiczne zweryfikowane przez naszych urzędników to nie widzę powodów, by opóźniać wypłaty nawet o jeden dzień. Wiele osób, z którymi się spotkałem w ostatnim czasie mówiło, że wyda je na wakacyjny wyjazd z dziećmi. W niektórych przypadkach będą to pierwsze wspólne wakacje od lat" - mówi prezydent Katowic Marcin Krupa.

"Szacujemy, że łącznie wpłynie do nas 24 tysiące wniosków w ramach 500 plus i 19,5 tysięcy wniosków w ramach Dobry start dla ucznia" - mówi Krupa.

Do tej pory w Katowicach świadczenie 500 plus przysługiwało na 19 621 dzieci, po zmianach obejmie łącznie 40 500.

W rozszerzonym programie "Rodzina 500 plus" świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Od 1 lipca możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej - papierowej.

Z szacunków MRPiPS wynika, że po rozszerzeniu formuły programu "Rodzina 500 plus" wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci ). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Z danych Centrum Informacyjnego Rządu wynika, że od 1 kwietnia 2016 r., czyli od momentu uruchomienia programu, przeznaczono na niego ok. 70 mld zł (stan na marzec 2019 r.). W roku 2019 program "Rodzina 500 plus" będzie kosztował dodatkowe 9,6 mld zł. W kolejnych latach dodatkowy koszt finansowania programu bez kryterium dochodowego wyniesie ok. 20 mld zł. W sumie będzie to 41 mld zł rocznie.

Z kolei świadczenie "Dobry start" przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat.

js/Opublikowano: 2019-07-03 11:07

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.