Upamiętnić Kristinę. Mieszkańcy Mrowin chcą upamiętnić 10-letnią Kristinę

Mieszkańcy Mrowin, radny wsi, sołtys i rada sołecka, a także dyrekcja i grono pedagogiczne Szkoły Podstawowej im. Anny Jenke w Mrowinach wystąpili z inicjatywą budowy placu zabaw, który upamiętniłby zamordowaną 10-letnią Kristinę, mieszkankę Mrowin.

W apelu, który ukazał się na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Żarowie członkowie Komitetu Społecznego "Zachowajmy pamięć o Kristinie" podkreślają, że "brutalne morderstwo Kristiny spowodowało zachwianie równowagi i poczucia bezpieczeństwa wszystkich mieszkańców Mrowin, ale szczególnie tych najmłodszych – dzieci, jej przyjaciół, koleżanek i kolegów".

"Ci najmłodsi cierpią najbardziej, ponieważ nie jesteśmy w stanie im do końca wytłumaczyć tej okrutnej tragedii i utraty bliskiej osoby. Jednak nie możemy bezradnie przejść do szarej codzienności. Nie możemy pozwolić, by ostatnie słowo należało do zła i śmierci. Dlatego chcemy podjąć piękną inicjatywę na rzecz wszystkich dzieci z Mrowin, przyjaciół, koleżanek i kolegów Kristiny, po to, by zachować i pielęgnować pamięć o niej" – napisali członkowie komitetu.

Jak wyjaśniają pomysłodawcy, Plac Zabaw imienia Kristiny w Mrowinach miałby powstać w pierwszą rocznicę śmierci 10-latki. "Chcemy stworzyć dla wszystkich dzieci z Mrowin bezpieczne, monitorowane, nowoczesne i atrakcyjne miejsce, w którym będą one mogły spędzać swój wolny czas. (...) Niech to miejsce będzie pamiątką po niej, żywym pomnikiem, symbolem zjednoczenia ludzi wielkich serc" – podkreślili.

Członkowie komitetu zwracają uwagę, że, plac zabaw jest odpowiedzią na potrzeby najmłodszych. "Wstępnie planujemy, aby plac zabaw powstał w miejscu najbardziej dostępnym dla wszystkich dzieci – w okolicach stadionu sportowego, w pobliżu zbudowanej niedawno siłowni zewnętrznej, z której korzystają dorośli mieszkańcy wsi. Plac będzie ogrodzony i monitorowany, tak by przebywające tu dzieci były naprawdę bezpieczne" – napisali pomysłodawcy, którzy jednocześnie zwracają się z prośbą o wsparcie finansowe ich inicjatywy.

10-letnia Kristina 13 czerwca około godz. 13 wyszła ze szkoły w centrum wsi Mrowiny, gdzie mieszkała; od domu dzielił ją kilometr. Jej ciało znaleziono tego samego dnia w lesie - 6 km od Mrowin; została zamordowana.

ato/ woj/

Opublikowano: 2019-07-04 13:19

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.