Problem w 1/3. Frankiewicz: Jedna trzecia gmin może mieć problem z uchwaleniem budżetów

Jedna trzecia gmin może mieć problem z uchwaleniem budżetów – ocenia Zygmunt Frankiewicz, prezes ZMP. Taki jego zdaniem może być wynik ostatnich decyzji rządu.

Za tydzień odbędzie się specjalne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego, podczas której ma odbyć się debata o stanie finansów samorządów. To reakcja na pismo, które samorządowcy wystosowali do premiera Mateusza Morawieckiego. Sprzeciwili się w nim podkreślaniu przez szefa rządu przyrostu wpływów samorządów z PIT i formułowaniu tezy, że dzięki temu wzrostowi samorządy są w stanie finansować nowe obowiązki. Pisaliśmy o tym: Pora porozmawiać

Strona samorządowa domaga się rzetelnej debaty, tym bardziej że – jak podkreśla - ostatnie
decyzje rządu premiera Mateusza Morawieckiego w dziedzinie podatków i oświaty mogą doprowadzić do "załamania finansów sporej części polskich samorządów". Chodzi o podwyżki dla nauczycieli, zerowy PIT dla młodych i obniżenie stawki podatku dochodowego.

"Jedna trzecia gmin może mieć problem z uchwaleniem budżetów, inwestycje będzie musiała ograniczyć zdecydowana większość" – powiedział w rozmowie z PAP Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich.

Zaznaczył przy tym, że samorządy realizują zadania na rzecz mieszkańców, a odbieranie im pieniędzy "uderzy bezpośrednio w jakość życia w naszych gminach, miastach, powiatach i województwach".

"Oczekujemy, że premier Morawiecki przyjmie nasze wezwanie do merytorycznej debaty na ten temat" – podkreśla prezes ZMP.

sno/aba

Opublikowano: 2019-07-11 11:00

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.