Na siodełku. Krakowianie coraz chętniej wsiadają na rowery

W Krakowie wzrasta ruch rowerowy – wynika z najnowszych miejskich danych. Na niektórych ulicach nawet o 132 proc.

Kraków zaprezentował dane z najnowszego pomiaru ruchu rowerowego. W porównaniu z czerwcem 2018 r. w czerwcu 2019 r. odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania rowerami jako środkami lokomocji.

„Na ul. Mogilskiej ruch rowerowy wzrósł o 11 proc., Wadowickiej o 12 proc., Smoleńsk – 13 proc., na bulwarach – 17 proc., przy Dworcu Głównym – 20 proc., Monte Casino – 40 proc., ul. Tynieckiej o 45 proc., Wielickiej o 68 proc, a na Kotlarskiej aż o 132 proc.” – wylicza miasto w komunikacie.

Takie statystyki możliwe są dzięki rozbudowywaniu infrastruktury rowerowej. Obecnie w mieście jest 221 km tras rowerowych (w tym kontrapasów, ścieżek pieszo-rowerowych i przejazdów rowerowych), a w planach jest kilka kolejnych inwestycji, w tym m.in. ścieżki w ramach projektu „Łączymy Parki Krakowa”.

W opracowaniu jest również plan budowy ścieżek rowerowych wzdłuż rzek w Krakowie w ramach projektu „Wisła łączy”. W jego ramach ma powstać ponad 50 km tras pieszo-rowerowych oraz kajakowych wzdłuż Wisły i jej dopływów łączących w nowy sposób różne rejony Krakowa. Dokładne przebiegi ścieżek pieszo-rowerowych, a tym samym rejony Krakowa, które zostaną ze sobą połączone będą znane po opracowaniu projektu koncepcyjnego.

Jak zauważa krakowski samorząd, na zwiększenie zainteresowania rowerem jako środkiem przemieszczania się mają wpływ także kampanie realizowane w Krakowie.

Miasto od 2017 r. organizuje akcję „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca… i tak w kółko”, która ma zachęcać krakowskich pracowników do korzystania z rowerów podczas codziennych podróży do i z pracy. W ubiegłym roku w kampanii uczestniczyło ponad 80 pracodawców. W szczytowym momencie kampanii na rowerze podróżowało ponad 1300 osób, a każdego miesiąca było ich blisko 1100. Średnia „rowerowa” frekwencja wyniosła ponad 56 proc. Wyniki przeprowadzonej ankiety wskazują, że ponad 18 proc. uczestników rowerowej kampanii podróżowało do pracy przed jej rozpoczęciem samochodem. Uczestnicy przejechali na rowerze w sumie ponad 1 milion km.

Od 2013 r. Kraków realizuje także projekt STARS Rowerem do szkoły. W tym roku w projekcie biorą udział 34 krakowskie szkoły samorządowe. W ramach projektu organizowane są m.in. bezpieczne przejazdy rowerowe, wycieczki i lekcje edukacyjne oraz zajęcia doskonalące technikę jazdy.

Źródło: UM Kraków


Opublikowano: 2019-07-15 08:31

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.