Częstochowa: Nowe wiaty

Oprócz przedsięwzięć drogowych, Miejski Zarząd Dróg i Transportu realizuje obecnie inwestycje z myślą o pieszych, rowerzystach czy pasażerach miejskiej komunikacji. Wkrótce zobaczymy efekty remontu mostu dla pieszych na Starym Mieście, a w kilku dzielnicach pojawi się łącznie 18 nowych wiat przystankowych.

Most dla pieszych i rowerzystów nad Wartą w pobliżu ul. Nadrzecznej jest teraz obiektem intensywnych prac specjalistów od tego typu obiektów. Prace zostały zlecone w ramach wykonywanego przez MZDiT bieżącego utrzymania obiektów mostowych. Za ok. 250 tys. zł most zyska m.in.: odnowioną konstrukcję, nową nawierzchnię, odświeżone bariery i nowe łączenia. Sieci przechodzące przez obiekt będą na nowo zabezpieczone, a brzegi w obrębie mostu – wzmocnione. Prace mają zakończyć się na przełomie lipca i sierpnia, po czym most zostanie ponownie oddany do użytku.

Z kolei na pasażerki i pasażerów komunikacji miejskiej w kilku dzielnicach wkrótce będzie czekać nowa infrastruktura przystankowa. Kosztem niespełna 100 tys. zł z budżetu MZDiT zakupiono 18 kolejnych, nowych wiat – ich instalacja potrwa do końca lipca. Wiaty pojawią się na przystankach przy ul. Leśnej (2 sztuki), ul. Zbyszka, przed domem handlowym ,,Centrum”, przed centrum ,,Jagiellończycy”, przy ul. Palmowej, ul. Rutkiewicz (2 sztuki), przed gmachem sądów przy ul. Dąbrowskiego, przy ul. Kordeckiego, ul. Berger, przy al. Pokoju, ul. Kutrzeby, przed Komendą Miejską Policji i Dworcem Głównym PKP, a także przy ul. Dekabrystów, ul. Kusocińskiego oraz ul. Zdrowej.

Wiaty wpisują się w trend stylistyczny dominujący w tego rodzaju infrastrukturze w naszym mieście. Konstrukcje z hartowanego szkła, tworzywa i stali mają szerokość 1 lub 1,5 m i długość 4 m. Wyjątek stanowi „sześciometrówka”, która stanie przy popularnym przystanku D.H. Centrum. Wszystkie wiaty (podobnie jak każda nowa instalacja tego typu w Częstochowie) posiadają specjalne oznakowanie z myślą o osobach niedowidzących.

Zadania tego typu – podobnie jak typowo drogowe inwestycje – realizowane są w ramach programu ,,Lepsza Komunikacja w Częstochowie”.

na podst. informacji z MZDiT, Marcin Breczko

Opublikowano: 2019-07-22 15:59

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.