Wznowią zespół. Wznowiony zostanie zespół ds. statusu pracowników oświaty

W połowie sierpnia wznowione zostaną spotkania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i związków zawodowych - zdecydowano podczas spotkania ministra edukacji z przedstawicielami Związku Gmin Wiejskich RP.

Tematem spotkania z ministrem Dariuszem Piontkowskim były m.in. organizacja oraz finansowanie oświaty, w tym sprawa przewidzianych od 1 września podwyżek nauczycieli.

"Minister Dariusz Piontkowski zadeklarował, że zgodnie z obietnicą premiera Mateusza Morawieckiego na ten cel przeznaczone zostaną dodatkowe środki w wyniku przesunięć w planie wydatków budżetu państwa" - poinformowało po spotkaniu ministerstwo edukacji.

ZGWRP w swoim komunikacie po spotkaniu przypomina natomiast, że według wyliczeń strony samorządowej na sfinansowanie wrześniowych podwyżek potrzeba 1,4 mld zł. "Minister zadeklarował, że środki w postaci dodatkowej subwencji oświatowej mają stanowić +zdecydowaną część tej kwoty+. Oznacza to, że samorządy i tak będą musiały dołożyć pozostałą część, tym bardziej, że ta dodatkowa subwencja ma być dzielona algorytmem uwzględniającym stan finansów danej jednostki i kondycją jej budżetu. Szczegóły mamy poznać w najbliższym czasie" - poinformowała organizacja w komunikacie po spotkaniu z kierownictwem MEN.

Oprócz finansów - jak podało MEN - uczestnicy spotkania dyskutowali również o potrzebie dalszych prac nad docelowym modelem statusu zawodowego nauczyciela. Dlatego w połowie sierpnia wznowione mają zostać spotkania zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty z udziałem przedstawicieli rządu, samorządu i związków zawodowych.

Reprezentanci ZGW RP przedstawili "potrzebę zmian systemu oświaty uwzględniających problemy małych szkół, mechanizmów wyrównywania szans edukacyjnych, roli samorządów w tworzeniu sieci placówek oświatowych oraz planów ich organizacji, dostosowanie Karty Nauczyciela do bieżących czasów i wyzwań, w tym tych związanych z właściwym statusem zawodowym nauczyciela".

ZGWRP akcentuje ponadto, że w trakcie spotkania "przedstawiciele samorządów zwrócili uwagę na problemy gmin z obszarami wiejskimi związane z systemem edukacji, racjonalizacji, organizacji i funkcjonowania placówek oświatowych, nadzorem kuratorów i ich wpływem na koszty obsługi systemu oświaty".

"Przewodniczący Związku zwrócił uwagę, iż najwyższe organy Związku na przestrzeni lat przyjęły 29 stanowisk w sprawie funkcjonowania oświaty na obszarach wiejskich i wszystkie te stanowiska są wciąż aktualne!" - oświadczył ZGWRP.

Oprócz szefa resortu, w spotkaniu udział wzięli również wiceministrowie Marzena Machałek i Maciej Kopeć. Związek Gmin Wiejskich na spotkaniu reprezentowali: przewodniczący Krzysztof Iwaniuk - wójt Terespola, wiceprzewodniczący Jacek Brygman - wójt Cekcyna, wiceprzewodniczący Dariusz Strugała - burmistrz Morawicy, sekretarz generalny Leszek Świętalski oraz członek zarządu Dorota Zmarzlak - wójt Izabelina.

Przewodniczący ZGWRP zaprosił ministra edukacji na najbliższy XIX Kongres Gmin Wiejskich, który zaplanowano w dniach 18-19 września w Ossie - "gdzie byłaby bliższa okazja do wzajemnej wymiany poglądów z uczestnikami Kongresu podczas specjalnej debaty poświęconej problemom finansowym jednostek samorządu terytorialnego".

js/Opublikowano: 2019-07-24 11:40

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.