Na papierze. Od 1 sierpnia do gmin zaczynają spływać papierowe wnioski o 500+ i Dobry start

Od 1 sierpnia do Ośrodków Pomocy Społecznej można składać tradycyjne, papierowe wnioski o świadczenia Rodzina500+ oraz "Dobry start". Od 1 lipca - przez interenet - takich wniosków złożono odpowiednio 2,57 mln i 1,58 mln.

Od dziś odbiorcy świadczeń mogą składać wnioski osobiście w urzędzie lub listownie. "Cieszę się, że wiele rodzin złożyło wnioski za pośrednictwem internetu. 1 sierpnia otwieramy furtkę dla tych, którzy preferują bezpośredni kontakt z urzędnikiem" - powiedziała PAP szefowa MRPiPS Bożena Borys-Szopa.

"Te osobiste relacje z często dobrze znanym sobie urzędnikiem są dla wielu osób bardzo ważne. A oba rozwiązania - składanie wniosków online i tradycyjnie - idealnie się uzupełniają. I są tak samo ważne i skuteczne" - podkreśla szefowa MRPiPS.

By ułatwić wypełnienie papierowego wniosku, MRPiPS opublikowało na swoich stronach specjalny formularz z podpowiedziami. Resort instruuje w nim m.in., że wnioskodawca, który osobiście składa dokumenty w urzędzie nie musi wpisywać w formularzu danych adresowych gminnego OPS ponieważ urzędnik przystawi w tym miejscu swoją pieczątkę.

Od 1 lipca obowiązuje rozszerzona formuła programu "Rodzina 500 plus". Świadczenie przysługuje teraz wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę. Z szacunków MRPiPS wynika, że po rozszerzeniu formuły programu "Rodzina 500 plus" wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (dzisiaj ze świadczenia korzysta 3,6 mln dzieci ). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Świadczenie z programu "Dobry start" w wysokości 300 zł przysługuje raz w roku na dziecko uczące się w szkole, aż do ukończenia przez nie 20 lat. Dzieci niepełnosprawne, uczące się w szkole, mogą otrzymać świadczenie do ukończenia przez nie 24 lat. Od 1 sierpnia o świadczenie będą mogli ubiegać się także uczniowie szkół dla dorosłych i szkół policealnych. Wnioski można składać online za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej lub portalu Emp@tia. Termin składania wniosków upływa 30 listopada.

Jak dotąd najwięcej wniosków o świadczenie "500 plus" złożono w woj. mazowieckim (420,6 tys.), śląskim (344,4 tys.), wielkopolskim (251,9 tys.), małopolskim (209,8 tys.) i dolnośląskim (208,1 tys.). Z kolei o świadczenie z programu "Dobry start" najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy woj. mazowieckiego (241,6 tys.), śląskiego (220,6 tys.), wielkopolskiego (146,4 tys.), małopolskiego (129,1 tys.) i dolnośląskiego (118,4 tys.).

js/

Opublikowano: 2019-08-01 10:24

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.