Eko-dotacje. Miasto Białystok dofinansuje montaż pomp ciepła i kolektorów słonecznych

Miasto Białystok dofinansuje montaż w około stu domach pomp ciepła lub kolektorów słonecznych. Mieszkańcy mogą wnioskować o dotacje do 5 tys. zł do jednej inwestycji.

Pieniądze będą przyznawane z puli 500 tys. zł, w ramach miejskiego Programu Ograniczania Niskiej Emisji.
Celem akcji jest dofinansowanie inwestycji mieszkańców miasta, polegających na zmianie domowych systemów ogrzewania - z opartego na paliwie stałym (chodzi głównie o węgiel), na ekologiczne: pompę ciepła lub kolektor słonecznych. Dotacja będzie mogła wynieść maksymalnie 45 proc. kosztów inwestycji, ale nie więcej niż 5 tys. zł.
W ocenie władz miasta, biorąc pod uwagę koszt takiej inwestycji (sięgający kilkunastu-kilkudziesięciu tys. zł), praktycznie w każdym przypadku dofinansowania będzie to ta maksymalna kwota.

Prezydent miasta Tadeusz Truskolaski podkreślał w środę na konferencji prasowej, że zmiany klimatyczne i jakość powietrza to jeden z głównych problemów do rozwiązania, które będą stały nie tylko przed samorządami, ale i przed państwem. Zastępca prezydenta Adam Musiuk zwracał uwagę, że pieniądze mają być wydane w tym roku. - Co spowoduje, że ten efekt ekologiczny zostanie uzyskany jak najszybciej - dodał.

Prezydent Truskolaski przyznał, że dotacja do 5 tys. zł może nie być ofertą atrakcyjną dla osób, które nie miały planów zmiany instalacji grzewczej w domu. - To atrakcyjne dla tych, którzy i tak to robią, czyli zdecydowali się na wymianę i mają możliwość uzyskania dofinansowania - mówił.

Jeśli zgłoszeń będzie więcej niż przewidzianych pieniędzy, wybór inwestycji, które uzyskają dotacje, oparty będzie o dodatkowe kryteria, z których najważniejszym będzie efekt ekologiczny, czyli redukcja emisji dwutlenku węgla i szkodliwych pyłów.

W Białymstoku trwa też inny projekt: wymiany 225 kotłów na paliwo stałe, na kotły gazowe oraz montaż takiej samej liczby kolektorów słonecznych. W dużej części finansowany jest on z dotacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego; dotacja do danej inwestycji sięga 85 proc. Wkład własny mieszkańca - w zależności od rodzaju instalacji - wynosi ok. 2-3 tys. zł.

jmk/

Na podstawie: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Opublikowano: 2019-08-07 10:15

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.