Nadchodzi zakaz. Kraków przygotowuje się na wejście w życie całkowitego zakazu palenia węglem

Od 1 września w Krakowie obowiązywać zacznie całkowity zakaz stosowania paliw stałych. Urzędnicy już zapowiadają, że nadchodzący sezon grzewczy upłynie w mieście pod znakiem zmasowanych kontroli.

Małopolska uchwała antysmogowa została podjęta przez sejmik wojewódzki 15 stycznia 2016 r. Wprowadza ona na obszarze Krakowa całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi. Jako dopuszczalne do stosowania wskazane zostały paliwa gazowe oraz lekki olej opałowy. Zakaz obejmuje nie tylko kotły i piece, ale też kominki, a nawet grille (z wyjątkiem sezonowych instalacji przenośnych).

Dlatego Kraków na nadchodzący sezon grzewczy przygotowuje się ze zdwojoną siłą i zapowiada zmasowane kontrole.

"Na przełomie 2019 i 2020 r. strażnicy miejscy, przeszkoleni urzędnicy z wydziału ds. Jakości Powietrza oraz inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska przeprowadzą ponad 4,5 tys. kontroli. Analizy zanieczyszczeń prowadzone będą też za pomocą drona, kamery termowizyjnej i monitora pyłu zawieszonego" zapowiada krakowski magistrat.

W przypadku stwierdzenia wykroczenia kontrole mogą zakończyć się pouczeniem, mandatem karnym od 20 zł do 500 zł, a w przypadku odmowy przyjęcia mandatu - złożeniem wniosku do sądu o ukaranie. Grzywna może wynieść nawet 5 tys. zł.

Miasto podkreśla jednocześnie, że "każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie", a przy podejmowaniu decyzji o wysokości mandatu "analizowane i brane pod uwagę będą wszystkie aspekty: socjalne, prawne, techniczne i inne".

Z miejskich wyliczeń wynika, że od 1995 r. w Krakowie zlikwidowano ponad 45 tys. palenisk węglowych (w latach 2012-2019 - 25 tys.). Po 1 września pozostanie jeszcze ok. 4 tys. pieców na paliwa stałe. Powodem braku wymiany w tych przypadkach są m.in.: problemy społeczno-socjalne, finansowe, zły stan techniczny budynków, nieprzeprowadzone postępowanie spadkowe, brak zgody współwłaściciela nieruchomości czy nieuregulowany stan prawny nieruchomości.

"Po 1 września, w ramach szeroko pojętego systemu wsparcia, prowadzony będzie nadzór nad problematycznymi gospodarstwami, a z uwagi na występujące różne bariery każda sprawa rozpatrywana będzie indywidualnie w zależności od okoliczności i uwarunkowań" - zapowiada Kraków.

Do kontroli uchwały antysmogowej zostanie włączony specjalistyczny sprzęt pomiarowy, obsługiwany przez przeszkolonych w zakresie wykrywania zanieczyszczeń strażników. W jego skład wchodzą m.in. monitor pyłu zawieszonego, kamera termowizyjna, bezzałogowy statek powietrzny (dron), który będzie latał nad miastem w sezonie grzewczym, oraz dodatkowe wyposażenie wspomagające. Planowane jest również wykorzystanie dronów w prowadzonych kontrolach w ramach zleceń firmom zewnętrznym.

Małopolską uchwała antysmogowa budziła kontrowersje, a skargę na nią skierowano do NSA. Naczelny Sąd Administracyjny w swoim uzasadnieniu nie podzielił jednak argumentacji skarżących (cztery osoby fizyczne), jakoby uchwała ograniczała niezgodnie z prawem ich konstytucyjne prawa i godziła w wolności.

js/

Opublikowano: 2019-08-09 11:56

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.