Gmina Stare Babice: 75. rocznica rozstrzelania ludności cywilnej

8 sierpnia 2019 r. (czwartek) odbyły się uroczystości upamiętniające rozstrzelanie przez Niemców w 1944 roku 20 mieszkańców Borzęcina Dużego oraz grupy 19 uciekinierów z Warszawy, którzy w tym czasie w Borzęcinie Dużym znaleźli swoje schronienie. W uroczystościach wzięli również udział Zastępca Wójta Gminy Stare Babice Tomasz Szuba oraz Sekretarz Gminy Stare Babice Michał Więckiewicz.

O godz. 17:30 odbyła się msza święta poświęcona temu wydarzeniu. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik u zbiegu ul. Warszawskiej i ul. Spacerowej, gdzie złożono wieńce i zapalono znicze. W tym roku dodatkowo, z okazji okrągłej 75-tej rocznicy, Wójt Gminy Stare Babice Sławomir Sumka uświetnił to wydarzenie koncertem, który odbył się w kaplicy Centrum Misji Afrykańskich.

Na miejscu przywitali gości impresario Marcin Lewicki oraz Dyrektor Centrum Misji Afrykańskich Ks. Marcin Reczko.

Podczas koncertu wystąpili:

Ewelina Siedlacka-Kosińska – sopran, solistka Chóru Filharmonii Narodowej w Warszawie

Kwartet smyczkowy Con le Corde w składzie:
Izabela Jaskólska-Stańczak - I skrzypce
Ewa Pomianowska – II skrzypce
Jagoda Piec – altówka
Marzena Białobrzeska – wiolonczela

Kwartet zagrał wczoraj utwory z repertuaru polskich kompozytorów, zarówno klasyczne, jak i patriotyczne. Przy powstańczych piosenkach słuchacze włączyli się do wspólnego śpiewania. Nie bez powodu do repertuaru wybrano utwory z czasu Powstania Warszawskiego, bo wspomniane tragiczne wydarzenia w Borzęcinie odbywały się właśnie w tym czasie. Na zakończenie koncertu nie obyło się bez owacji na stojąco i licznych bisów.

Występ w Borzęcinie Dużym miał szczególne znaczenie dla wykonawców, ponieważ jedną z ofiar zamordowanych w 1944 roku był Józef Białobrzeski – dziadek wiolonczelistki i dyrektora kwartetu smyczkowego – Marzeny Białobrzeskiej. Tym bardziej był to wzruszający koncert, podczas którego nie jeden raz słuchaczom uroniła się łezka.

Przez wiele lat Kwartet Con le Corde wykonywał koncerty upamiętniające rocznicę Rzezi Woli przy ul. Karolkowej w kościele Redemptorystów, w kościele przy ul. Gdańskiej na Żoliborzu, a także przy muralu upamiętniającym Powstanie na Piechotkowie na Bielanach.

Na koniec zastępca wójta Tomasz Szuba podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do tej pięknej i ważnej uroczystości, na pierwszym miejscu dziękując mieszkańcom Borzęcina Dużego, którzy mimo upływu 75 lat od tamtych drastycznych wydarzeń, nadal kultywują pamięć tamtych dni. Szczególne podziękowania złożył również dla wójta Sławomira Sumki, pana Tadeusza Wiśniewskiego, impresario Marcina Lewickiego, ks. Marcina Reczko i SMA, solistki Eweliny Siedleckiej-Kosińskiej, kwartetu smyczkowego Con le Corde oraz licznie przybyłych gości.

Opublikowano: 2019-08-12 11:55

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.