5,5 mln zł podzielone. NCK rozstrzygnął II nabór programu Kultura Interwencje 2019

Narodowe Centrum Kultury podzieliło blisko 5,5 mln zł na wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury. Pieniądze dostanie 140 podmiotów, w tym samorządowe instytucje kultury.

Już po raz drugi w tym roku Narodowe Centrum Kultury przyznało dofinansowanie w ramach programu Kultura – Interwencje 2019.

„W ramach II naboru złożono aż 872 wnioski – znacznie więcej, niż w I naborze, który rozstrzygnięto w maju. Z uwagi na tak ogromną popularność wystąpiliśmy do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o zwiększenie kwoty przeznaczonej na dofinansowania o 2,2 mln zł” – podkreśla prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor NCK. „Łącznie ze środkami pozostałymi po I naborze możliwe więc było udzielenie dofinansowań w wysokości blisko 5,5 mln zł. Dzięki temu wsparcie finansowe uzyskało łącznie 140 wnioskodawców” – wylicza.

Środki finansowe przeznaczone są na wsparcie realizacji projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym. Celem programu jest wzmocnienie tożsamości i uczestnictwa w kulturze na poziomie regionalnym, lokalnym i krajowym, a także upamiętniania polskiego dziedzictwa historycznego.

Wśród wysoko ocenionych jest m.in. wniosek domu kultury w Wieluniu, który na projekt „Wieluńskie metamorfozy. Sztuka w walce z przemocą” otrzyma blisko 80 tys. zł dotacji, czy przegląd orkiestr dętych OSP, dla którego Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Żelechowie otrzyma 10 tys. zł wsparcia.

Wykaz wszystkich pozytywnie rozpatrzonych wniosków – TUTAJ.

Źródło: NCK

aba/


Opublikowano: 2019-08-12 13:23

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.