Szczepieni pierwsi. Katowice zmieniają zasady rekrutacji do żłobków

Katowice wprowadzają w rekrutacji do żłobków dodatkowe punkty dla zaszczepionych dzieci. 

Zmiana w kryteriach naboru do żłobków miejskich, zgodnie z zarządzeniem prezydenta Katowice Marcina Krupy, będzie obowiązywać od 1 września. Dokument podpisany przez prezydenta wprowadza w życie zapisy uchwały Rady Miasta Katowice, która została podjęta w kwietniu tego roku. Podczas rekrutacji do żłobka dzieci, które zostały zaszczepione otrzymają 50 pkt.

"Zdrowie maluszków jest dla nas wszystkich kluczowe, a pseudonaukowe wywody antyszczepionkowców stwarzają realne zagrożenie dla całego społeczeństwa. Dlatego poleciłem przygotować projekt dotyczący rekrutacji do katowickich żłobków, który został przyjęty przez Radę Miasta w kwietniu, a od września wejdzie w życie" – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. „Oczywiście jeśli - wyłącznie ze względów medycznych - były przeciwwskazania do szczepienia dziecka to będziemy uwzględniać takie przypadki” – zaznacza.

Wprowadzenie kryterium szczepień ma na celu promowanie ochrony zdrowia dzieci oraz motywowanie rodziców do profilaktyki szczepień zdrowotnych.

- W związku z wprowadzeniem z dniem 1 września dodatkowego kryterium  w systemie naboru dzieci do Oddziałów Żłobka Miejskiego w Katowicach, rodzice zostaną poproszeni o pilną aktualizację złożonego wniosku do żłobka – zwraca uwagę Małgorzata Moryń-Trzęsimiech, naczelnik wydziału polityki społecznej i dodaje, że w przypadku pytań rodzice mogą się kontaktować z dyrekcją żłobka.

Wprowadzenie 50 punktów za szczepienie dzieci jest kolejną zmianą dotyczącą naboru do katowickich żłobków. W marcu ubiegłego roku prezydent Marcin Krupa podjął decyzję, by podczas rekrutacji szczególnie premiować mieszkańców Katowic.

Jak wylicza Urząd Miasta w Katowicach, liczba miejsc w miejskich żłobkach w ciągu ostatnich pięciu lat wzrosła z 619 do 941, czyli o jedną trzecią. Miasto dofinansowuje poza tym pobyt dzieci w żłobkach niepublicznych kwotą 600 zł miesięcznie.

Źródło: UM Katowice

Opublikowano: 2019-08-13 12:29

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.