Mieszkanie Plus. Jeszcze w tym roku ruszy budowa w Radomiu

Jeszcze w tym roku - w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus - ruszy budowa 124 mieszkań w Radomiu, na działce wskazanej przez samorząd.

Budowa ma rozpocząć się w IV kwartale 2019 r. Sfinansuje ją spółka PFR Nieruchomości. Inwestycja będzie składać się z dwóch 7-kondygnacyjnych bloków, które pomieszczą 124 mieszkania. Powstaną one przy ul. Tytoniowej, na działce wskazanej przez radomski samorząd miejski. Będzie to pierwsza inwestycja na Mazowszu w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus.

- Radom wysunął się na pozycję lidera w województwie mazowieckim - mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz. - Dzięki dobrej współpracy z samorządem mamy szansę na szybką realizację tej ważnej dla Radomia inwestycji.

- Jesteśmy bardzo zainteresowani tym, by w naszym mieście przybywało mieszkań – podkreśla prezydent Radomia Radosław Witkowski. - Jednym z naszych priorytetów jest bowiem tworzenie takich warunków, które będą sprawiały, że młodzi ludzie będą chcieli na stale wiązać swoją przyszłość z Radomiem. Bardzo ważny element decydujący o tym, gdzie młode rodziny zechcą na stałe się osiedlić to mieszkania. Mam nadzieję, że inwestycja przy ulicy Tytoniowej będzie dla kolejnej grupy radomian szansą na pozostanie właśnie w Radomiu. Trzymam więc kciuki za jak najszybszą realizację w naszym mieście programu Mieszkanie Plus i oczywiście deklaruję gotowość do współpracy przy realizacji każdego korzystnego dla mieszkańców projektu.

Działka, na której powstanie osiedle, znajduje się w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, punktów handlowych, usługowych oraz placówek oświaty. Średnia powierzchnia mieszkań wyniesie ponad 50 metrów kwadratowych. Wśród powstających lokali będą zarówno kawalerki, jak i mieszkania 4-pokojowe. Najemcy będą mieli do dyspozycji 124 miejsca postojowe zewnętrzne.

- Staraliśmy się je wpisać w kontekst architektoniczny, a jest on bardzo znaczący, bo po drugiej stronie ulicy znajduje się przedwojenna fabryka Polskiego Monopolu Tytoniowego i rzeczywiście w naszym projekcie rysunek, ortogonalny podział ostatnich kondygnacji ma nawiązywać do szkieletu tej fabryki – zapowiada architekt Mateusz Gierszon z EMA Studio, które projektuje to osiedle. - Jesteśmy teraz na etapie tworzenia dokumentacji do projektu budowlanego, ale już niedługo przejdziemy do projektu wykonawczego.

W całym województwie mazowieckim spółka PFR Nieruchomości analizuje ponad 50 lokalizacji – wśród nich znajdują się działki w Sochaczewie, Nadarzynie, Ożarowie Mazowieckim, Kobyłce i Warszawie. Stołeczne osiedle Nowe Jeziorki, które pomieści blisko 3 tysiące nowoczesnych mieszkań, jest kolejnym zaawansowanym projektem na Mazowszu. Pracownie AMC Andrzej M. Chołdzyński i 22 Architekci opracowały jego koncepcję architektoniczną i urbanistyczną. Obecnie PFR Nieruchomości oczekuje na wydanie decyzji środowiskowej.

W ramach programu Mieszkanie Plus trwa projektowanie prawie 18 tysięcy mieszkań, kolejne 18 tysięcy oczekuje na decyzje inwestycyjne (przesądzające o przystąpieniu do inwestycji).

Jednym z elementów programu Mieszkanie Plus jest także program dopłat do czynszów Mieszkanie na Start. W Białej Podlaskiej już blisko 140 najemców korzysta z dopłat, dzięki którym ich czynsz zmniejszył się od 100 nawet do 300 zł. Z kolei w Wałbrzychu wsparcie sięga niemal 420 złotych miesięcznie.

jmk/

Na podstawie: PFR Nieruchomości

Opublikowano: 2019-08-13 13:10

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.