Konkurs dla gmin. 120 mln zł dla samorządów gminnych na nowe hot-spoty

Ministerstwo Cyfryzacji ogłosiło konkurs dla gmin, które w jego ramach otrzymają dofinansowanie na tworzenie hot-spotów, czyli punktów z bezpłatnych WiFi.

Budżet konkursu, który nosi nazwę „Internet dla każdego”, to 120 mln zł. Dzięki niemu w całym kraju ma przybyć 19 tysięcy hot-spotów, m.in. w parkach, na dworcach, w domach kultury i bibliotekach. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że obecnie tylko 405 gmin w naszym kraju ma hotspoty, czyli punkty z bezpłatnym WiFi. Statystycznie więc hotspot ma co szósta gmina.

- Nasza inicjatywa jest skierowana do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci internetowej – powiedział w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. - W naszym konkursie obowiązuje wyjątkowo uproszczona procedura.

W ramach konkursu „Internet dla każdego” gminy będą mogły ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota dofinansowania dla jednej gminy to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. „Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s” – informuje ministerstwo.

- Nabór wniosków rusza 7 września 2019 r. Konkurs będzie prowadzony w trybie ciągłym do końca czerwca 2020 r. - powiedział Wojciech Szajnar, dyrektor Centrum Projektów Polska Cyfrowa, które współorganizuje konkurs.
 
- Dokumenty konkursowe zostały skonstruowane tak, aby dało się je wypełnić możliwe prosto i szybko. Przychodzące wnioski będą weryfikowane na bieżąco, co przyspieszy proces zawierania umów – dodał szef CPPC.
Więcej informacji: https://cppc.gov.pl/po-polska-cyfrowa/po-pc-i-os/dzialania-1-1-wyeliminowanie-terytorialnych-roznic-w-mozliwosci-dostepu-do-szerokopasmowego-internetu-o-wysokich-przepustowosciach/nabor-wnioskow-popc-1-1-publiczny-internet-dla-kazdego/dokumenty-do-pobrania

jmk/

Opublikowano: 2019-08-13 15:46

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.