Do wyborów. Rada Krajowa PO zaakceptowała kandydatów KO do Senatu; wśród nich samorządowcy

M.in. Zygmunt Frankiewicz, prezydent Gliwic i prezes ZMP jest wśród samorządowców, którzy wystartują do Senatu z list Koalicji Obywatelskiej.

W poniedziałek Rada Krajowa PO zaakceptowała kandydatów KO do Senatu. O reelekcje ubiegać się będzie 16 senatorów; o senacki mandat ubiegać się będzie również 12 obecnych posłów oraz samorządowcy.
W Gliwicach wystartuje prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, w Jeleniej Górze były przewodniczący sejmiku dolnośląskiego Jerzy Pokój, w Zamościu – stołeczny radny Jarosław Kaczyński, w Pabianicach – pabianicki starosta Krzysztof Habura.

W Bochni wystartuje burmistrz Wieliczki Artur Kozioł, z Tarnowa – tarnowski radny Jakub Kwaśny, w Legionowie - burmistrz Wołomina Elżbieta Radwan, w Białymstoku – zastępca prezydenta miasta Zbigniew Nikitorowicz, w Bielsku Podlaskim – radny podlaskiego sejmiku Igor Łukaszuk, w Tczewie - wicemarszałek województwa pomorskiego Ryszard Świlski, w Zabrzu – radna sejmiku śląskiego Halina Bieda.

W Tychach kandydatem do Senatu jest zastępca prezydenta Tychów Maciej Gramatyka, w Olsztynie – były wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma, w Ełku - była burmistrz Giżycka Jolanta Piotrowska, w Kaliszu – były prezydent Kalisza Janusz Pęcherz, a w Kołobrzegu – były prezydent Kołobrzegu Janusz Gromek.

Pod koniec lipca Lewica zaproponowała tzw. pakt senacki, który zakłada, że opozycyjne partie nie będą wystawiały przeciwko sobie kandydatów w wyborach do Senatu. Pozostało kilka okręgów, co do których prowadzone są jeszcze rozmowy.

Na listach Koalicji Obywatelskiej do Sejmu w Warszawie i w okręgu podwarszawskim znalazło się 7 radnych Warszawy, m.in. Jarosław Szostakowski, Sławomir Potapowicz i Aleksandra Gajewska.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

aba/

Czytaj też: Chcą do Sejmu. Ok. 60 proc. osób z list PiS to aktywni samorządowcy

Opublikowano: 2019-08-20 09:37

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.