66 mln dotacji. Koleje Wielkopolskie kupią 4 nowe pociągi

Koleje Wielkopolskie, należące do wielkopolskiego samorządu wojewódzkiego, kupią cztery nowe pociągi. Wydadzą na to 96 mln zł, z czego 66,4 mln zł pokryje unijna dotacja.

W poniedziałek Koleje Wielkopolskie podpisały umowę z zarządem województwa wielkopolskiego, na której mocy otrzymają unijne dofinansowanie na zakup tych pociągów, z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

- To jeden z większych projektów kolejowych samorządu województwa wielkopolskiego, który będzie służył pasażerom w regionie i przyczyni się do zwiększenia potencjału operacyjnego spółki Koleje Wielkopolskie – powiedział w poniedziałek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak.

Dzięki przyznanej unijnej dotacji Koleje Wielkopolskie zakupią cztery fabrycznie nowe, trójczłonowe, spalinowe, osiągające prędkość ponad 120 km/h pociągi, z których każdy może pomieścić co najmniej 330 pasażerów. Będą one wykorzystywane do „realizacji pasażerskich przewozów kolejowych odbywających się na obszarze województwa wielkopolskiego w ramach umowy o świadczenie usług publicznych, zawartej z Województwem Wielkopolskim”.

Będzie to pierwszy samodzielny zakup taboru przez spółkę Koleje Wielkopolskie. Dotychczas używane przez nie pociągi kupował samorząd województwa wielkopolskiego, który udostępniał je swemu przewoźnikowi.
Nowe pociągi będą większe od dotychczas użytkowanych przez spółkę spalinowych zespołów trakcyjnych i zostaną przeznaczone do obsługi połączeń cieszących się największym zainteresowaniem podróżnych na liniach niezelektryfikowanych, m.in. w ramach Poznańskiej Kolei Metropolitalnej.

jmk/

Na podstawie: UMWW

Opublikowano: 2019-09-03 08:01

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.