Nowe linie. Sasin: Nowe połączenia autobusowe w 850 gminach

Wicepremier Jacek Sasin poinformował we wtorek, że nowe linie autobusowe pojawią się w 850 gminach, gdzie zamieszkuje ponad 9 mln Polaków.

Jak podał Sasin, do tej pory wpłynęły 1383 wnioski o środki na odtworzenie połączeń autobusowych od samorządów każdego szczebla – od gmin, poprzez powiaty, aż do samorządów wojewódzkich.

"W tym roku parlament przyjął rządowy projekt ustawy, dającej samorządom narzędzia finansowe, aby odtwarzać lokalne połączenia autobusowe. Na ten cel przeznaczono w tym roku 300 mln zł. To mechanizm wieloletni, od przyszłego roku kwota ta będzie znacznie większa, bo w 2019 r. mówimy tylko o części roku, czterech miesiącach funkcjonowania przepisów, w przyszłym roku jest to 800 mln zł i chcemy, aby co roku ta kwota nie była niższa" – podkreślił wicepremier podczas konferencji prasowej, zorganizowanej na Dworcu Łódź Kaliska.

Sasin przypomniał, że przywracanie i tworzenie połączeń autobusowych to część programu wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, obejmującego także odtwarzanie placówek pocztowych i posterunków policji w mniejszych miejscowościach oraz rewitalizacje dróg gminnych i powiatowych.

Wicepremier liczy na to, że od przyszłego roku samorządy jeszcze aktywniej będą sięgać po dopłaty i rozpoczęty proces przywracania Polsce lokalnej połączeń autobusowych będzie kontynuowany.

"Chciałbym zachęcić te samorządy, które jeszcze nie zdążyły z przygotowaniem wniosków do aktywnego włączenia się w ten proces, który jest oczekiwany przez mieszkańców. To wynika ze wszystkich publikowanych badań opinii publicznej, że Polacy uważają te sprawę za jedną z najważniejszych do rozwiązania" - zaznaczył.

Z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej dofinansowywane będzie przywracanie lokalnych połączeń autobusowych. Dotyczyć ono ma linii komunikacyjnych niefunkcjonujących od co najmniej trzech miesięcy przed wejściem w życie ustawy i na które umowa o świadczenie usług dotyczących publicznego transportu zbiorowego zostanie zawarta po jej wejściu w życie. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

Dopłata z Funduszu ustalona została w kwocie nie wyższej niż 1 zł do 1 wozokilometra przewozu o charakterze użyteczności publicznej, przy czym udział organizatora, czyli samorządu, wynosić ma co najmniej 10 proc. kosztów

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny

woj/

Opublikowano: 2019-09-03 14:54

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.