PIT na drożdżach. MF: PIT coraz ważniejszym źródłem dochodów samorządów

PIT staje się coraz ważniejszym źródłem dochodów zarówno budżetu państwa, jak i jednostek samorządu terytorialnego - wynika z krótkiej analizy opublikowanej przez Ministerstwo Finasów.

Z danych resortu wynika, że w 2018 r. wpływy z PIT były rekordowo wysokie i wyniosły 110,8 mld zł. To więcej o ponad 13 mld zł niż w 2017 r. i blisko 33 mld zł w porównaniu do 2014 r.

Jak zaznaczono w komunikacie, zwyżkowa tendencja utrzymuje się też w 2019 r. W pierwszym półroczu 2019 r. wpływy z PIT wyniosły już 57 mld zł. "Systematycznie rośnie również udział PIT w PKB: z 4,5 proc. w 2014 r. do 5,2 proc. w 2018 r." - podało MF. 

Resort zwrócił przy tym uwagę, że PIT staje się coraz ważniejszym źródłem dochodów nie tylko budżetu państwa, ale również samorządów. „Warto przypomnieć, że wzrost wpływów z PIT oznacza zarówno zwiększenie dochodów budżetu państwa, jak i dochodów jednostek samorządu terytorialnego, które w poważnym zakresie partycypują we wpływach z tego podatku. W 2019 r. łączny udział JST we wpływach z PIT to 49,93 proc.” – wskazał wiceminister finansów Tadeusz Kościński.

Jak zaznaczył, wzrost wpływów z PIT to m.in. efekt uszczelniania systemu podatkowego w zakresie działalności gospodarczej, ale także bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy. "Dzięki zwiększonym wpływom z PIT możliwe było m.in. wprowadzenie tzw. zerowego PIT dla młodych, a także zaproponowanie obniżenia stawki PIT z 18 do 17 proc. i podwyższenie pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Dzięki temu pracownicy będą zarabiać więcej „na rękę”. Co istotne, zmianom w PIT towarzyszą równoległe działania uszczelniające w obszarze CIT” – podkreśłił wiceminister.

 
Najnowsze zmiany w PIT – obniżenie PIT z 18 na 17 proc. wraz z co najmniej dwukrotnym podwyższeniem kosztów uzyskania przychodów – pozwolą na zmniejszenie kosztów pracy pracowników, a tym samym klina podatkowego, czyli łącznej kwoty podatków i składek. Ustawa oczekuje obecnie na podpis Prezydenta. Tzw. zerowy PIT dla młodych obowiązuje od sierpnia 2019 r.
 
mp/
 


Opublikowano: 2019-09-06 10:29

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.