Po buspasie. Łódź jako pierwsze miasto w Polsce wpuszcza samochody elektryczne na buspasy

W Łodzi na buspasach pojawiło się oznakowanie pozwalające poruszać się po nich samochodami elektrycznymi. Taką możliwość daje ustawa o elektromobilności.

Poziome oznakowanie łódzkich buspasów, które zawiera piktogram samochodu elektrycznego i skrót EV zaprezentowano 6 września.

"Jako pierwsze miasto w Polsce oznaczamy w ten sposób buspasy, dzięki czemu wszyscy mieszkańcy zyskają świadomość, że auta elektryczne mogą poruszać się tymi specjalnie wyznaczonymi pasami. To bardzo duże udogodnienie, które pozwala przejechać przez miasto, zwłaszcza w godzinach szczytu, nie stojąc w korkach. Cieszę się, że Łódź wyznacza trendy w zakresie ekologii w aglomeracjach" - mówił wiceprezydent Łodzi Adam Wieczorek.

Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (organizacja branżowa, integrująca firmy i organizacje związane z rynkiem zeroemisyjnego transportu), które opracowało dla Łodzi system identyfikacji wizualnej elektromobilności, w tym propozycje znaków poziomych i pionowych będzie teraz namawiać kolejne samorządy do takiej promocji transportu zeroemisyjnego.

Dyrektor Zarządzający PSPA Maciej Mazur wskazywał, że "z uwagi na brak kompleksowych rozwiązań prawnych i w większości zamknięty katalog znaków, wprowadzenie szeregu oznaczeń umożliwiających stworzenie systemu informacji dla użytkowników pojazdów elektrycznych w Polsce, jest utrudnione". "Dlatego opracowaliśmy gotowe przykłady rozwiązań graficznych, mogące posłużyć jako narzędzie do stworzenia takiego systemu w ramach nowelizacji odpowiednich przepisów. Liczymy, że nasza propozycja otworzy dyskusje? na temat konieczności uregulowania tej ważnej dla rozwoju rynku kwestii" - mówił Mazur.

Łukasz Witkowski z PSPA podkreśla z kolei, że inicjatywa Łodzi to duży krok w zakresie popularyzacji elektromobilności w Polsce. "Wyobraźmy sobie, że charakterystyczne samochody z wtyczką i akronim EV znajduje się na większości buspasów w naszych miastach. To najlepsza reklama samochodów elektrycznych, która podkreśla walory użytkowe pojazdów zeroemisyjnych. Liczymy, że kolejne samorządy pójdą śladem Łodzi, do czego będziemy namawiać podczas lubelskiego kongresu" - powiedział

Wydarzenie, do którego nawiązywał Witkowski to Kongres Nowej Mobilności w Lublinie - największy kongres poświęcony elektromobilności dla samorządów w Polsce. Swoją premierę 9 września ma tam mieć raport zatytułowany „System identyfikacji wizualnej elektromobilności w Polsce".

js/

Opublikowano: 2019-09-06 15:11

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.