Mieszkanie Plus. W Zamościu sześciu chętnych na jedno mieszkanie

Aż 6 chętnych na jedno mieszkanie – na osiedlu, które ma powstać w ramach programu Mieszkanie Plus w Zamościu. Budowa ruszy w tym roku, złożono już wniosek o pozwolenie na nią.

Do Urzędu Miasta w Zamościu wpłynął już wniosek o wydanie pozwolenia na budowę tego osiedla, które pomieści 96 mieszkań. Rozpoczęcie budowy jest planowane jesienią tego roku. Do 17 września trwa przetarg na generalnego wykonawcę.
Przez dwa miesiące zainteresowani zamieszkaniem na tym osiedlu mogli wypełniać ankiety, w których mieli określić swe preferencje mieszkaniowe. Wypełniło je ponad pół tysiąca osób, co oznacza prawie 6 chętnych na jedno mieszkanie.

Celem ankiet było zbadanie preferencji rodzin zainteresowanych najmem mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus w Zamościu. Wśród pytań były zarówno te dotyczące preferowanego metrażu oferowanych mieszkań, a także rodzaju umowy – najmu instytucjonalnego lub najmu z dojściem do własności.

Jak wynika z analizy ankiet, w Zamościu najwięcej, bo niemal połowa badanych chce zamieszkać w lokalu 3-pokojowym. Na 2-pokojowe mieszkanie zdecydowałoby się prawie 30 proc. ankietowanych.

Większość jest zainteresowana najmem z dojściem do własności – taką odpowiedź wskazało 93 proc. osób. Ponadto aż 67 proc. chce wprowadzić się do mieszkania wykończonego pod klucz. Jeśli chodzi o sytuację mieszkaniową ankietowanych to najczęściej wskazywali oni, że obecnie wynajmują mieszkanie na rynku komercyjnym (41 proc.) bądź mieszkają u rodziców (45 proc.).

Respondenci zainteresowali się programem Mieszkanie Plus, ponieważ nie mają obecnie własnego mieszkania (65 proc.), a także nie stać ich na kredyt mieszkaniowy (50 proc.). Ankietowani zamieszkują głównie gminę Zamość (74 proc.) i mają przeważanie od 21-40 lat (78 proc. ankietowanych).

- Jak każdy samorząd, także Zamość chce zatrzymać mieszkańców. Tak, aby pracowali, płacili podatki i wiązali swoją przyszłość z miastem. Lokalny rynek pracy prężnie się rozwija. Barierą jest brak mieszkań i tu zaczyna się rola spółki PFR Nieruchomości, która, realizując program Mieszkanie, Plus chce ten deficyt zmniejszyć - mówi prezes PFR Nieruchomości Mirosław Barszcz.

W Zamościu na niespełna hektarowej działce powstanie osiedle z sześcioma, trzypiętrowymi blokami. Będą tam lokale od kawalerek do czteropokojowych. Grunt wskazany przez miasto znajduje się przy ul. Parkowej. Ma zapewnioną niezbędną infrastrukturę społeczną – w promieniu kilometra od planowanej inwestycji są szkoły oraz przedszkole, a także liczne sklepy spożywcze. Ponadto w mieście są trzy uczelnie wyższe.

Obecnie trwają także przetargi na budowę 204 mieszkań w Łowiczu oraz Radomiu.

W ramach programu Mieszkanie Plus trwa projektowanie prawie 18 tysięcy mieszkań.

Więcej informacji: www.mieszkanieplus.gov.pl, www.infonajem.pl, www.mplus.pl

jmk/

Na podstawie: PFR Nieruchomości

Opublikowano: 2019-09-09 13:22

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.