Przywrócony wójt. Po ponownym przeliczeniu głosów Jan Zych znów wójtem Korczyny

Po ponownym, zarządzonym przez sąd przeliczeniu głosów wójtem Korczyny (Podkarpackie) znów został Jan Zych. Jesienią 2018 roku wygrał on różnicą dwóch głosów.

Jego kontrkandydat, Tadeusz Pelczar, złożył jednak protest wyborczy, dopatrując się uchybień w pracy komisji wyborczej. Sąd Okręgowy w Krośnie uwzględnił częściowo ten protest, wskazując, że głosy zliczano ze stosów – posegregowanych wcześniej - kart do głosowania, a oprócz tego sumowano liczby z przygotowanych na bieżąco karteczek. Zdaniem sądu taki sposób przeliczania kart do głosowania oraz towarzyszący temu pośpiech mógł zniekształcić wynik wyborów.

Dlatego sąd wygasił wójtowi Korczyny mandat i zarządził ponowne wybory, które odbyły się w tę niedzielę (8 września) i polegały na ponownym przeliczeniu oddanych jesienią ubiegłego roku głosów w pięciu z 10 obwodowych komisji wyborczych. Praca komisji polegała m.in. na weryfikacji każdego dokumentu, w tym list wyborców, udzielonych pełnomocnictw i oddanych głosów. W skład nowych komisji wyborczych wchodziło od siedmiu do 11 osób.

Ponowne przeliczenie głosów dało takie same wyniki, jak wcześniej, a w ślad za tym wójtem Korczyny został ponownie Jan Zych, który zdobył dwa głosy więcej niż jego rywal Tadeusz Pelczar.

jmk/

Na podstawie: Codzienny Serwis Informacyjny PAP, Polsatnews.pl

Opublikowano: 2019-09-09 15:16

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.