Program „Fabryka”. Jest umowa na projekt rewitalizacji budynku dawnej Fabryki Broni „Łucznik” w Radomiu

W Radomiu, który jako pierwszy został objęty programem Agencji Rozwoju Przemysłu „Fabryka”, w budynku dawnej Fabryki Broni „Łucznik” powstanie nowoczesne centrum biurowo-usługowe.

W środę ARP podpisała umowę z wykonawcą projektu przebudowy i rewitalizacji tego obiektu. Zakończenie prac projektowych przewidziane jest na II półrocze 2020 r.

Rewitalizacja przedwojennego budynku „Łucznika” w Radomiu jest elementem realizowanego przez Agencję Rozwoju Przemysłu Programu "Fabryka". W jego ramach powstają nowoczesne biurowce dla centrów usług biznesowych. „To nowa szansa na rozwój miast średnich i recepta na przeciwdziałanie utracie funkcji społecznych i gospodarczych, a zwłaszcza depopulacji spowodowanej wyjazdami młodych mieszkańców w poszukiwaniu pracy” – pisze o programie „Fabryka” ARP.

Program został zainaugurowany w czerwcu 2018 r. w Radomiu. Dotychczas objął także Elbląg, Zamość, Mielec i Stalową Wolę.

- Wybraliśmy Radom, bo to miasto potrzebuje i zasługuje na inwestycje takie, jak nasza - powiedział w środę wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Dariusz Śliwowski. - Chciałbym wierzyć, że samorządowe władze miasta będą gotowe pomóc nam w realizacji projektu, który może otworzyć nowy rozdział jego gospodarczej historii. Dziś nie widzę lepszych szans na stworzenie w Radomiu nowoczesnych miejsc pracy niż inwestycja ARP. Mamy nadzieję, że miasto wesprze nasze działania bardziej niż dotąd. Na miarę swoich możliwości i znaczenia tej inwestycji dla Radomia.

Wiceprezes Śliwowski dodał, że od momentu ogłoszenia planu rewitalizacji dawnej, wybudowanej w latach 20. XX w. radomskiej Fabryki Broni powstała m.in. koncepcja architektoniczna i program funkcjonalno-użytkowy inwestycji. - Koncepcja - zgodnie z naszym założeniem - uwzględnia i zachowuje historyczny charakter miejsca, ale jednocześnie odpowiada aktualnym trendom architektonicznym – zaznaczył Śliwowski.

W zmodernizowanym budynku powstanie ponad 14 tys. m kw. powierzchni biurowej i prawie 4 tys. m kw. powierzchni handlowo-usługowej oraz dwa dziedzińce użytkowe o powierzchni 1800 m kw. każdy. Po rewitalizacji obiektu jego łączna powierzchnia użytkowa wyniesie ok. 20 tys. m kw. Zdaniem specjalistów z ARP pozwoli to na stworzenie w tym miejscu 2 tys. stanowisk pracy w firmach sektora nowoczesnych usług biznesowych.
Zgodnie z planami ARP w 2020 r. ma być wyłoniony generalny wykonawca robót budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na pierwszy kwartał 2022 r.

Od 2014 r. radomski „Łucznik” funkcjonuje w nowej siedzibie, wybudowanej i wyposażonej za ponad 100 mln zł. Od tamtego czasu jego przedwojenne, pofabryczne obiekty przy ul. Przemysłowej stoją puste. Kilkakrotnie próbowano je sprzedać. Na przetargi nie wpływały jednak oferty.

Na podstawie: ARP, Codzienny Serwis Informacyjny PAP

jmk/

Opublikowano: 2019-09-12 08:50

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.