Trwa spis próbny. W dwóch gminach rozpoczął się próbny spis powszechny

W poniedziałek, 1 października ruszył próbny spis powszechny w gminie Sierakowice (woj. pomorskie) i Czerwińsk nad Wisłą (woj. mazowieckie). Potrwa on do 31 października. 

Jak podał w komunikacie GUS, spis próbny odbędzie się tylko w dwóch gminach w Polsce: w gminie Sierakowice w województwie pomorskim oraz gminie Czerwińsk nad Wisłą w województwie mazowieckim. Spis odbędzie się w dniach od 1 do 31 października 2019 r.

Drugi spis próbny zostanie przeprowadzony w kwietniu 2020 r. w 16 gminach (po jednej w każdym województwie).

Oba spisy mają pomóc w sprawnym przeprowadzeniu Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań, który odbędzie się jesienią 2021 roku (potrwa od początku września do końca listopada i będzie badał stan na 31 sierpnia 2021 r.).

W jaki sposób zostanie przeprowadzony spis próbny?

Na potrzeby spisu próbnego GUS przygotował specjalną aplikację internetową, która jest dostępna pod adresem: nsp2021.spis.gov.pl 

GUS zaznacza, że logowanie do niej jest „intuicyjne, bezpieczne i możliwe z komputera oraz telefonu komórkowego mającego połączenie z Internetem.” 

W komunikacie zaznaczono, że dla osób, które np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność nie będą w stanie spisać się samodzielnie, pomogą mu w tym rachmistrzowie spisowi – bezpośrednio i telefonicznie.

Gdzie będzie można się spisać?

Z kolei dla tych, którzy nie mają dostępu do Internetu, gminy przygotowały specjalne stanowiska, gdzie mieszkańcy będą mieli możliwość spisania się. W Czerwińsku nad Wisłą udostępniono je w urzędzie gminy, w gminnej bibliotece i w szkole podstawowej. Natomiast w Sierakowicach stanowisko działa w urzędzie gminy.

Zachęcając mieszkańców gmin do udziału w spisie próbnym GUS zaznacza, że „poprzez udział w spisie zyskują realny wpływ na zmiany zachodzące w najbliższym otoczeniu.” 

GUS przekonuje, że zbierane w spisie dokładne i wiarygodne dane dotyczące lokalnej społeczności, wykorzystywane są później do prowadzenia skutecznych polityk rozwoju ważnych dla lokalnych wspólnot, obejmujących m.in. takie obszary jak edukacja, praca czy opieka zdrowotna.

Zaplanowany na 2021 r. Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań będzie w pełni realizowany przy użyciu interaktywnego formularza spisowego dostępnego na stronie GUS. Obowiązkiem spisowym będą objęte:

- osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach nie będących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne nie mające miejsca zamieszkania;
- mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia nie będące mieszkaniami.

mp/


Opublikowano: 2019-10-02 13:26

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.