Zapytają ludzi. Władze Cieszyna zapytają mieszkańców o maszt

Władze Cieszyna nie składają broni - mimo, że sporny maszt telefonii komórkowej stoi już w bezpośrednim sąsiedztwie zabytkowego Wzgórza Zamkowego chcą przeprowadzić na ten temat ankietę wśród mieszkańców.

By powstrzymać budowę masztu w historycznym miejscu burmistrz Cieszyna Gabriela Staszkiewicz kierowała już publiczny apel do przedstawicieli firmy Play argumentując, że z powodu tej decyzji "miejsce upamiętnione na banknocie 20-złotowym, które towarzyszy nam od XI/XIII wieku i odwiedzane jest przez setki tysięcy turystów, może już nie być takie samo".

Burmistrz podkreślała, że zabytek o którym mowa czyli Rotunda św. Mikołaja to jeden z najstarszych i najlepiej zachowanych do obecnych czasów obiektów na polskiej ziemi, zabytek "tej samej klasy, co legendarna Rotunda Najświętszej Marii Panny na Wawelu".

Staszkiewicz zwracała także uwagę, że "sprawa decyzji o lokalizacji celu publicznego jest nadal przedmiotem postępowania przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym" oraz, że "sprawa pozwolenia na budowę jest przedmiotem postępowania przed Wojewodą Śląskim".

25 września maszt stanął jednak w bezpośrednim sąsiedztwie Wzgórza Zamkowego w Cieszynie.

Według burmistrz budowla "od samego początku budzi opór mieszkańców". Dlatego w październiku władze miasta poproszą cieszynian o ocenę na ile wysoka na ponad 60 metrów konstrukcja zaburza cieszyński krajobraz.

"Od opinii mieszkańców będą uzależnione dalsze kroki ratusza w tej sprawie" - zapowiada burmistrz Staszkiewicz. "Mamy przygotowanych kilka scenariuszy, ale na razie nie chcemy o nich mówić, tak by nie uprzedzać decyzji mieszkańców i turystów. Nasze decyzje ogłosimy po zapoznaniu się z wynikami badania" - dodaje.

"Teraz, gdy pomimo naszych sprzeciwów, PLAY postawił konstrukcję, widzimy, że panorama miasta nie wygląda aż tak źle jak się obawialiśmy, ale jednocześnie maszt telefonii komórkowej jest widoczny z wielu miejsc w Cieszynie, co budzi głosy niezadowolenia. Dlatego poprosimy reprezentatywną grupę mieszkańców o opinię i ocenę jej rzeczywistego wpływu na walory naszego miasta" - deklaruje burmistrz.

Jak zapowiada, w ciągu najbliższych 2-3 tygodni przeprowadzony zostanie sondaż w tej sprawie.

"Chcemy, aby mieszkańcy zdecydowali czy powinniśmy zrobić coś więcej, aby chronić widok będący jednym z najważniejszych symboli naszego miasta" - mówi Gabriela Staszkiewicz.

Planowane badanie opinii publicznej będzie miało formę telefoniczną. Ma być przeprowadzone na reprezentatywnej próbie ponad 500 mieszkańców.

Spółka Play jak dotąd nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w tej sprawie.

js/

Opublikowano: 2019-10-03 09:38

Uwaga! Artykuł pochodzi z portalu internetowego Serwis Samorządowy PAP.